Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Opowieści przydrożnych kapliczek

25 sierpnia 2023

– Mróz trzymał tęgi, niedawne zawieje i zamiecie, które ustały tuż po Trzech Królach, wróciły z nową siłą a wraz z nimi wozy kupieckie, które z Radomia ruszyły w stronę Iłży, dopiero na drugi dzień, ledwie o zmroku dotarły do celu – pisze w jednym z wielu swoich opowiadań piewca lokalnych baśni i legend Zenon Gierała. W tym roku nakładem wydawnictwa Jedność ukazały się dwie nowe pozycje książkowe autora: „Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi radomskiej” oraz „Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi świętokrzyskiej”.

Zenon Gierała to doskonale znany regionalista, pisarz, piewca kultury i lokalnego folkloru. W dorobku twórczym autora znajdziemy kilkanaście pozycji książkowych, które w barwny ale przede wszystkim tradycyjny sposób ukazują tak bliską nam ziemię radomską i świętokrzyską. Szczególne bliskie literackiemu sercu Gierały są opowiadania i baśnie ludowe, które twórca stara się ocalić od zapomnienia. Któż by dziś, bowiem pamiętał o cudownym ocaleniu kościoła w Skrzyńsku podczas potopu szwedzkiego?

A jak pisze Gierała oddział szwedzkich rajtarów ruszył z impetem w stronę Skrzyńska, aby później rozpłynąć się w tajemniczy sposób wśród ciemności mgły. Takie i inne opowieści, które z czasem przez wieki urosły do miana legendy i przez stulecia krążyły pomiędzy wioskami, osadami i przysiółkami znajdziemy w najnowszych książkach Zenona Gierały. Postępująca jednak industrializacja, która w ostatnim czasie pędzi z zawrotną prędkością skazywała je na powolne zapomnienie.

Dzięki autorowi powracają z mroków zapomnienia i są dostępne nie tylko dla wąskiego kręgu odbiorców najbliższej rodziny ale również mogą i powinny dotrzeć do wszystkich, dla których ważną rolę w życiu odgrywa mała ojczyzna. Jednocześnie  Czytelnik podążając za pisarzem kieruje się w stronę swojskości i Słowiańszczyźnie, idzie w kierunku naszych pradawnych wspólnych korzeni. Opowiadania spisane przez Gierałę sięgają pierwszych wieków naszych dziejów jak legenda „Piotra Wina”, która wydarzyła się w 1078 roku w rejonie dzisiejszego Solca nad Wisłą. Jeszcze starsze opowiadanie, bo z 966 roku znajdziemy w opowieściach dotyczących ziemi świętokrzyskiej.

Książki Zenona Gierały to barwna podróż w czasie opowiedziana za pomocą spisanych przekazów ludowych, których na próżno szukać w monumentalnych opracowaniach historycznych.  Najnowsze książki autora: „Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi radomskiej” oraz „Opowieści przydrożnych kapliczek ziemi świętokrzyskiej” powinny znaleźć się w każdej bibliotece. Zakup książek na pewno ułatwi wsparcie finansowe, które otrzymują biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025.