
PALMA WIELKANOCNA W PIK
Zachwycały swą niepowtarzalną urodą i lśniły kolorami bibułowych kwiatów oraz naturalną zielenią żywych roślin.
To był klasyczny powrót do tradycji. Zorganizowaliśmy warsztaty podczas, których uczestnicy uczyli się jak przygotować klasyczną palmę wielkanocną. W ruch poszły nożyczki, klej, bazie, bukszpan, gałązki wierzbowe i duże ilości bibuły w różnych kolorach.
– Zaczynamy od zielonej bibuły. Przycinamy ją na około cztery centymetry ale tak nie do końca, tylko na dwie trzecie – mówiła prowadząca warsztaty Rozalia Siwiec.
Pani Rozalia Siwiec swoją przygodę ze sztuką ludową rozpoczęła od współpracy ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego „Chałupnik” w Iłży. Znana jest przede wszystkim jako wybitna twórczyni lalek ludowych, koronkarka i hafciarka. Małe laleczki – które mają charakter pamiątkarski twórczyni wykonuje od ponad pół wieku. Zajmuje się także bibułkarstwem, skręcając bibułkowe kwiaty w tym palmy wielkanocne oraz wykonuje również pająki ze słomy i bibułkowych kwiatów. Przez wiele lat współpracowała również z „Cepelią” dzięki czemu jej wyroby rękodzielnicze znajdują się w wielu domach nie tylko w kraju ale i na świecie. W 2024 roku została laureatką pierwszej nagrody konkursu „Mazowiecki Laur Oskara Kolberga”.
– I pamiętajcie, w każdej palmie musi być gałązka trzciny i bazie wierzbowe – mówiła dalej do uczestników warsztatów Rozalia Siwiec.
Palma wielkanocna to stały element dekoracji naszych domów w okresie wielkanocnym. Dla niektórych jest to zwykła ozdoba a dla innych, to symbol wiary, nadziei i zbawienia. Podczas zorganizowanych w PIK warsztatów każdy uczestnik wykonał tradycyjną palmę wielkanocną. Celem warsztatów było między innymi przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy w grupie, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni a także przekazywanie tradycyjnych umiejętności ludowych młodszemu pokoleniu. I bez wątpienia, to wszystko się udało.
W warsztatach uczestniczyły między innymi bibliotekarki z Gminna Biblioteka Publiczna w Kowali-Stępocinie, Gminna Biblioteka Publiczna w Goździe oraz Biblioteka w Wierzbicy.