Pamięć
21 października (poniedziałek) zapraszamy na wydarzenia „Pamięci”, projektu upamiętniającego zamordowaną podczas II wojny światowej ludność żydowską Iłży i regionu.
22 października 1942 r. Niemcy zlikwidowali getto w Iłży. Do obozu zagłady trafiła większość z żydowskich mieszkańców miasteczka, a przed 1939 r. stanowili oni większość obywateli Iłży. W przededniu rocznicy tego tragicznego wydarzenia zapraszamy na uroczystości upamiętniające na żydowskim cmentarzu w Iłży.
Po uroczystości na cmentarzu – godz. 10.00 – zapraszamy do PIK, do „Galerii na Piętrze” na otwarcie wystawy Ingi Marczyńskiej „Żydowska wycinanka” (godz. 10.30) oraz warsztaty takiej wycinanki.
„Wycinanka żydowska to artystyczna i liturgiczna forma interpretacji Biblii. Różni się od innych papierowych wycinanek przede wszystkim tym, że jest silnie związana z religią i kalendarzem świąt. Zagłada Żydów nie oszczędziła ich świata kultury materialnej. Przepadły i wycinanki. Staram się przywrócić im miejsce w przestrzeni
i oddać hołd przedwojennym twórcom żydowskich wycinanek. Wycinanka jest jak słowa pism świętych zapisane w symbolach, literach, to życie i pieśń zamknięta w materii papieru, jak perły nawleczone na sznur pamięci” – pisze Marczyńska.
Autorka wystawy to edukatorka, artystka plastyk, na co dzień mieszka w Jaśle, opiekuje się cmentarzami żydowskimi w tamtym regionie. Wystawy własnych wycinanek żydowskich przygotowuje od kilku lat. Były one pokazywane m.in. w: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Jasielskim Domu Kultury, Domu Słów Teatr NN Brama Grodzka w Lublinie, Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie.