
PIK na 5!
„Twórcy Powiatu Radomskiego. Fotografia” – wystawę pod takim tytułem otworzymy już 6 marca, godz. 17 w „Galerii na Piętrze”. Serdecznie zapraszamy.
Świętujemy 5 – lecie utworzenia PIK, zbiorowa prezentacja fotograficzna Twórców urodzonych, mieszkających, bądź tworzących na terenie Powiat Radomski to właśnie jedna ze specjalnych wystaw, jakie z tej okazji pokażemy w tym roku w naszej „Galerii na Piętrze”.
Na ekspozycje złożą się zdjęcia: Pawła Biedrzyckiego, Weroniki Dąbrowskiej, Anny Karolak, Weroniki Kupidury, Patrycji Tabor, Macieja Wojciechowskiego oraz kółka fotograficznego w Szkole Rolniczej w Chwałowicach z kolekcji ocalonej przez Jana Czarneckiego. To właśnie fotografia z tej serii, mającej nieocenioną wartość historyczną, kulturową, zdobi nasz plakat. Za udostępnienie fragmentów kolekcji dziękujemy Łukaszowi Smadze. Czy ktoś z Państwa poznaje fotografa sprzed lat???
Patronat honorowy nad wystawą objął Waldemar Trelka – starosta radomski
PAWEŁ BIEDRZYCKI – urodzony w 1990 r. w Radomiu. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi i Akademii Fotografii w Warszawie. Ukończył również program mentorski Sputnik Photos (2014/2015). W 2015 r. znalazł się w gronie 50 najlepszych młodych polskich fotografów w plebiscycie doc! photomagazine „Debiuty 2015”. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na co dzień mieszka i tworzy we Wrzosowie (gmina Jedlnia – -Letnisko).
WERONIKA DĄBROWSKA – szczególnie bliska jest jej fotografia portretowa. Uważa, że każde takie zdjęcie jest niczym podróż w głąb ludzkiej psychiki, gdzie emocje i historie opowiadane są za pomocą światła, cienia i subtelnych detali. Dużo miejsca wśród prac Dąbrowskiej zajmują portrety kobiet. Pracuje, jako specjalista ds. marketingu i promocji w Centrum Kultury i Turystyki w Iłży.
ANNA KAROLAK – z dziada, pradziada związana ze Skaryszewem. Miłośniczka rodzimego miasteczka. Regularnie publikuje na fb fotografie miasteczka w cyklu skaryszewskie FotANKI i tak opowiada o historii i dniu codziennym swojego miejsca na ziemi. Przez 28 lat pracowała w skaryszewskim MGOK, a teraz kontynuuje działalność społeczno – kulturalną organizując m.in.cykl warsztatów „Kreatywna Remiza”, wydarzeń sportowych.
PATRYCJA TABOR – studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Fotografia to jej największa pasja. „Skradła moje serce już ponad 10 lat temu. Mieszkam w urokliwej małej miejscowości Brzeziny, w powiecie radomskim, w samym sercu Puszczy Kozienickiej. Stawiam na fotografię naturalną, dokumentalną, nie koloryzuję rzeczywistości. Na moich zdjęciach staram się utrwalić prawdziwą historię” – pisze Patrycja.
Weronika Kupidura – ur. w 1998 r. w Pionkach. Artystka, fotografka, absolwentka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach oraz Wydział Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. Obecnie pracuje w Branżowym Centrum Umiejętności nr 1 w Radomiu. „Sztuka od najmłodszych lat jest moją pasją i nieodłącznym elementem życia zawodowego. Szczególnie interesuje się fotografią i za pomocą aparatu staram się uchwycić ulotne chwile i emocje” – przyznaje Weronika. Poza działalnością artystyczną Kupidura angażuje się w sport. Jest sędzią piłki nożnej związanym z Komisją Sędziowską Radom. Prowadzi mecze zarówno w rozgrywkach męskich jak i kobiecych.
Maciej Wojciechowski – fotografia jest jego wielką pasją od najmłodszych lat. Zrealizował kilka indywidualnych wystaw fotograficznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach, corocznie uczestniczy tam w „Formatowaniu” (przeglądzie artystycznym twórców regionu). Absolwent Wydziału Artystycznego na kierunku fotografia na UMCS W Lublinie – (2016 r.), mieszkaniec Pionek. Pisze o sobie: „Nie mam określonego profilu fotograficznego. Cały czas poznaję fotografię, techniki tworzenia – od fotografii otworkowej, poprzez tradycyjną fotografię małoobrazkową analogową, aż do wielkiego formatu”. Wciąż szuka też sensu w tworzeniu obrazu fotograficznego. Stara się, aby by jego fotografie przyciągały spojrzenia widzów, zmuszały do interpretacji, refleksji. W wolnym czasie Wojciechowski tworzy miechy do aparatów wielkoformatowych, zbudował już ponad 10 sztuk aparatów otworkowych.
Dziękujemy Twórcom za przyjęcie naszego zaproszenia do udziału w wystawie. Każde z Waszych zdjęć jest wyjątkowe, ukazuje specyficzny, właściwy tylko Wam, sposób patrzenia na świat. Cieszymy się, że chcieliście dzielicie się tym z nami i widzami.
„Galeria na Piętrze” Powiatowego Instytutu Kultury, Iłża, ul. Jakubowskiego 5, 6 marca, godz. 17 , wstęp wolny, ale wrażenia jakie zapewniamy – bezcenne!
Kuratorem wystawy „Twórcy Powiatu Radomskiego. Fotografia” jest Mariusz Dański.