Ułatwienia dostępu

Skip to main content
S. Kozera w bibliotece PIK

Plany, plany, plany

Niby wakacje, ale my pracujemy pełną parą. O planach Powiatowej Biblioteki Publicznej na nadchodzące miesiące rozmawialiśmy z goszczącym u nas Krzysztofem Kozerą, wicestarostą radomskim.

A co planujemy? Np. wrześniową, powiatową odsłonę Narodowego Czytania. Odbędzie się ona w Jedlni Letnisko. Tam, razem z Gminną Biblioteką Publiczną (mamy nadzieję, że też z wieloma Czytelnikami) zagłębimy się w „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do włączenia się do akcji Narodowego Czytania. Szczegóły naszego czytania, już wkrótce.

Po wakacjach wróci też cykl „Moc Bibliotek”. Na razie, zdradzimy też tylko miejsce, gdzie zawitamy 1 października. Nasza Moc – Noc (1 października to ogólnopolska noc bibliotek) zagości w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlińsku. Dziękujemy za zaproszenie, razem udowodnimy, że „To się musi powieść” (tegoroczne hasło akcji).

Acha, trwają jeszcze prace nad projektem „Etażerka” promującym czytelnictwo na terenie Powiatu Radomskiego. „Etażerka” to mobilna, umieszczona w przestrzeni publicznej biblioteczka służąca udostępnianiu i wymianie książek. Gdzie staną pierwsze plenerowe biblioteczki, okaże się niebawem.

Czy ktoś jeszcze myśli, że mimo lata sprawy toczą się u nas w wolniejszym tempie?   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.