Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Powrót bohaterów

28 lutego 2025

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ramach „Galerii na płocie” przed naszą siedzibą PIK w Iłży udostępniliśmy wystawę „Żołnierze Wyklęci Podziemie niepodległościowe 1944–1963”

Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Mijały kolejne lata i dopiero 3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dlaczego wybrano dzień 1 marca? Tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

W naszym regionie na bezprawie i szalejący terror jako jeden z pierwszych zdecydował się odpowiedzieć siłą kpt. Władysław Molenda ps. „Grab”. Wydał rozkaz zorganizowania oddziału partyzanckiego, którego zadaniem (także przy pomocy patroli bojowych) było natychmiastowe reagowanie na brutalne działania funkcjonariuszy UB z Kozienic, Pionek i Radomia. Do niego dołączyli inni: „Dzik” – Benedykt Dróżdż, „Zagończyk” – Franciszek Jerzy Jaskulski, czy „Igła” – Tadeusz Zieliński.

W przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ramach „Galerii na płocie” przed naszą siedzibą PIK w Iłży udostępniliśmy wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”. Zapraszamy do oglądania i zapoznania się z tą ciągle mało znaną historią.

A już od przyszłego tygodnia kolejne wystawy tematyczne będą prezentowane w kilkunastu miejscach na terenie Powiat Radomski.