Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Premiera

23 kwietnia 2024

Już w najbliższy piątek (26 kwietnia 2024 r.) przemiły weekendu początek uczyni nam PIKteatr. O godz. 18 zapraszamy do siedziby PIK na premierę „Skumbrie w temacie”.

Skumbrie wzięliśmy, oczywiście, od Gałczyńskiego, a „temat” dołożyliśmy sami 😀.

Na scenie zobaczymy uczniów iłżeckich szkół średnich: Polę Podziomek, Katarzynę Stołowską, Sebastiana Szczodrego i Adama Kozłowskiego. Przedstawienie to zwieńczenie warsztatów teatralnych 2023/2024 odbywających się pod opieką: Marcina Fortuny, Doroty Lewandowskiej i Roberta Stępniewskiego ze Stowarzyszenia Teatr Resursa.

Tegorocznym zadaniem naszego PIKteatru była praca nad tekstami satyrycznymi K.I. Gałczyńskiego, a dokładnie przyjrzenie się jego twórczości znanej pt. „Teatrzyk Zielona Gęś”. Wybraliśmy kilkanaście tekstów/skeczy z postanowieniem połączenia ich w jeden spektakl pt. „Skumbrie w temacie” – mówi Robert Stępniewski. – Przenosimy się do wnętrza teatru, który jest właśnie w remoncie. Aktorzy są na urlopie, a w środku grupa remontowo-sprzątająca, która bardzo się nudzi. Czytając ogłoszenia w gazetach dowiadują się, że dziś wieczorem ma odbyć się spektakl. Zaszła tu jakaś pomyłka, bo przecież teatr jest nieczynny, ale trzeba wybrnąć z tej sytuacji i spróbować przygotować sklecony z przypadkowych skeczy program artystyczny pt. „Teatrzyk Zielona Gęś przedstawia …” – opowiada Robert.

Czy to się uda? Czy amatorzy wiader i mopów mogą stworzyć spektakl teatralny? Czy w teatrze straszy? Co tak ciągle skrzypi pod sufitem? I czym są owe skumbrie w temacie? Przyjdźcie się przekonać.

26 kwietnia, Iłża, Jakubowskiego 5, godz. 18, wstęp wolny. Zapraszamy.