Ułatwienia dostępu

Skip to main content
dwory i pałace

Promocja książki

Powiatowy Instytut Kultury zaprasza 3 grudnia o godz. 18 do Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu na promocję książki Wiesława Marka Kowalika „Dwory i pałace południowej części województwa mazowieckiego. Powiat radomski i okolice”.

Książka, której wydawcą było Starostwo Powiatowe w Radomiu, ukazała się w 2020 r. to pierwsza publikacja tak dogłębnie i całościowo poświęcona zespołom pałacowo-parkowym naszego regionu i Radomia. Nic więc dziwnego, że pierwszy nakład książki rozszedł się błyskawicznie a autor trzymał w marcu tego roku Nagrodę Św. Kazimierza przyznawaną przez Prezydenta Miasta Radomia za działania na rzecz lokalnej tradycji, historii i dziedzictwa kulturowego.

Teraz, ukazuje się drugie wydanie „Dworów…” i z tej okazji zapraszamy 3 grudnia o godz. 18 do Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu na spotkanie z Markiem Wiesławem Kowalikiem, które poprowadzi Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury (instytucja ta jest wydawcą drugiego nakładu).

Publikacja liczy ponad 500 stron, na których autor zabiera czytelników w podróż do 24 ocalałych dworów oraz blisko 60 pozostałości po nich w Radomiu i powiecie radomskim. Opisano też dzieje kilkunastu obiektów w sąsiednich powiatach.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum im. J. Malczewskiego,  w którego Radzie Programowej, autor zasiadał przez lata.

Podczas spotkania będzie można także nabyć publikację.

Wiesław Marek Kowalik to radomianin, historyk sztuki, w latach 2002 – 2020 pracownik Starostwa Powiatowego w Radomiu. Na swoim koncie ma liczne artykuły i publikacje dotyczące zabytków i historii Radomia oraz regionu.

Ze wstępu do książki Waldemara Trelki, starosty radomskiego: 

„Praca przenosi czytelników do czasów, kiedy pałace szlacheckie lub dwory ziemiańskie były ostoją wolności i patriotyzmu oraz najlepszych wzorców dawnych tradycji. Nieliczne z tych obiektów przetrwały czasy obu wojen światowych, powojennej nacjonalizacji, pozostając siedzibami różnych instytucji. Inne, zostały nabyte w ostatniej dekadzie przez nowych właścicieli, którzy starają się przywrócić im dawną świetność (…) Na kartach pracy autor przedstawia również wiele znanych, zasłużonych dla ojczyzny postaci: szlachciców i żołnierzy, ziemian i filantropów mieszkających na terenach obecnego powiatu radomskiego (…). Dlatego tym bardziej polecam lekturę monografii pana Wiesława Marka Kowalika. Jej adresatem mogą być nie tylko naukowcy czy regionaliści, ale również wszyscy poszukujący korzeni własnych rodzin czy zainteresowani historią miejsc, w których dziś przyszło im żyć.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.