Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Przegląd kapel

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Razem z Wójtem Gminy Przytyk, Parafią Rzymskokatolicką pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku, Publiczną Szkołą Podstawową im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku, Centrum Kultury i Biblioteką w Przytyku i Lokalną Grupą Działania LGD „Razem dla Radomki” zapraszamy na VII Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych.

Zgłoszenia do  konkursu, którego celem jest m.in. promowanie folkloru regionu radomskiego należy dostarczyć do 25 kwietnia 2022 roku (do godz. 16.45) na adres: promocja@przytyk.pl, lub dostarczenie jej osobiście do pok. nr 14 Urzędu Gminy w Przytyku. Decyduje data wpływu karty zgłoszenia (karta i regulamin w załączniku). Więcej informacji, pod numerem telefonu (48) 618 00 95 wew. 37.

Konkurs organizowany jest w ramach uroczystości „Kochanowski – Przystanek Wesele”. Stąd bowiem pochodziła żona słynnego poety polskiego renesansu.

Dorota Podlodowska herbu Janina z Przytyka (ur. zapewne ok. 1550 – 1555), zmarła pod koniec 1599  lub na początku 1600 r., córka Stanisława Lupy Podlodowskiego i Elżbiety z Biejkowskich. Miała dwie starsze siostry, Urszulę i Elżbietę, oraz trzech braci: Grzegorza – starostę radomskiego, Jakuba – podkomorzego królewskiego (zabitego w Turcji w 1583 r.) i Jana. Jej ślub z poetą Janem Kochanowskim odbył się w Prztyku, prawdopodobnie w roku 1575. Para doczekała się siódemki dzieci, w tym słynnej, zmarłej przedwcześnie Urszulki, opłakiwanej przez poetę w Trenach.

Kochanowski upamiętnił żonę (nieprzepłaconą Dorotę) w pieśni Panny XI z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce„. Pisał również o niej w pieśni X i XX „Ksiąg wtórych”.

Przegląd odbędzie się 3 Maja od godz. 15 w Słowikowie, w Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego. Muzycy będą rywalizować m.in. o Nagrodę Specjalną Starosty Radomskiego i Powiatowego Instytutu Kultury.    

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”2_5,3_5″ _builder_version=”4.17.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”2_5″ _builder_version=”4.17.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_image src=”https://www.pik.radom.pl/wp-content/uploads/2022/04/kochanowski-przystanek-wesele_plakat.webp” title_text=”kochanowski przystanek-wesele_plakat” show_in_lightbox=”on” _builder_version=”4.17.0″ _module_preset=”default” box_shadow_style=”preset2″ global_colors_info=”{}”][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”3_5″ _builder_version=”4.17.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.17.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”]

Regulamin Przeglądu Kapel – plik PDF

[/et_pb_text][et_pb_button button_url=”https://www.pik.radom.pl/wp-content/uploads/2022/04/Regulamin_Przegląd_Kapel_-2022.pdf” button_text=”Pobierz Regulamin” _builder_version=”4.17.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/et_pb_button][et_pb_divider _builder_version=”4.17.0″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_divider][et_pb_text _builder_version=”4.17.0″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” sticky_enabled=”0″]

Karta zgłoszeniowa Przeglądu Kapel – plik PDF

[/et_pb_text][et_pb_button button_text=”Pobierz Kartę zgłoszeniową” _builder_version=”4.17.0″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” button_url=”https://www.pik.radom.pl/wp-content/uploads/2022/04/Karta_zgloszeniowa_KAPELE_2022.pdf” sticky_enabled=”0″][/et_pb_button][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.