RETROSPEKCJE. POWIAT RADOMSKI – PIONKI
[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.17.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.17.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.17.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.17.4″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” sticky_enabled=”0″]
Czarna płyta – przedmiot mocno pożądany w PRL. Najłatwiej marzenia o posiadaniu krążka było zrealizować w Pionach, bo to tu, w Pronicie, powstawały winyle. O historii ich produkcji porozmawiamy na kolejnym spotkaniu z serii „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Zapraszamy 23 maja do Pionek, g. 18, sala Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Historia tłoczni płyt gramofonowych w Pionkach sięga lat 50. XX w. Wraz z zakończeniem wojny koreańskiej zmniejszyło się zapotrzebowanie na produkty zbrojeniowe. Ówczesne władze polityczne i resortowe zdecydowały, że należy poszerzyć zakres produkcji cywilnej, aby znaleźć zatrudnienie dla wielotysięcznej załogi. Technologię produkcji masy „Mikro” do tłoczenia płyt opracowano w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie przy udziale techników i inżynierów z Pronitu. Fabryka, aż do zakończenia produkcji płyt był jedynym wytwórcą tej masy w Polsce.
Początkowo Pronit tłoczył płyty dla podmiotów zewnętrznych jak „Muza”, „Wifon” „Tonpress”, czy „Polskie „Nagrania”. W 1960 r. wyprodukowano ponad 2,3 mln krążków, w 1975 r. o milion więcej. W 1983 r. pionkowska firma otrzymała zgodę na swobodny wybór repertuaru w obszarze muzyki rozrywkowej i możliwość wydawania płyt pod własnym szyldem. Rok ten zakończono produkcją na poziomie prawie 6,1 mln płyt. W 1989 r. Pronit wypuścił 1.883.000 płyt a rok później, gdy ukazały się ostatnie krążki – 1.174.000. Na koniec 1990 r. zakład posiadał prawa autorskie do 269 tytułów.
Spotkanie odbędzie się 23 maja o godz. 18 w sali CKZiU Pionki (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego), al. Jana Pawła II 7. O „Czarnej płycie” z Pronitu porozmawiamy z: Jarosławem Szczypiorem, Markiem Majewskim i Łukaszem Trawczyńskim. Nie zabraknie też niespodzianki muzycznej.
Współorganizatorem wydarzenia w Pionkach jest CKZiU Pionki. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Magdalenie Wiśniewskiej za okazaną pomoc.
Patronat honorowy nad cyklem „Retrospekcje. Powiat Radomski” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.
Oczywiście, spotkanie w Pionkach, jak i inne w ramach „Retrospekcji. Powiat Radomski” transmitowane będzie na żywo na fb PIK i na stronie Instytutu.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]