Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Retrospekcje – Skaryszew

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Zobaczymy się w 30 marca w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie oraz, jak zwykle, przed ekranami komputerów.

„Tężeje mróz, grabieje dłoń,

Zmrok w lasy niosą wrony.

Sznur z tyłu targa rosły koń,

W jarmarczny dzień kupiony”.

( fragment wiersza „Jarmark koński” Aleksandra Rymkiewicza)

Król Władysław IV Waza wydał w 1633 r. przywilej na jarmark ruchomy „post Dominica Quadragessimea proxima singularis annis”, czyli w najbliższy poniedziałek po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu, każdego roku w Skaryszewie. Gdy w 1785 r. biskup Kasper Cieciszowski otrzymał w wieczyste posiadanie od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Skaryszew i okoliczne ziemie, postanowił wykorzystać prawo do jarmarku, żeby rozwinąć handel końmi. Koniec XVIII wieku był to bowiem czas, gdy konie coraz powszechniej zaczęto wykorzystywać w gospodarstwach, do prac polowych.

Historia początków skaryszewskich „Wstępów” jest bez wątpienia niezwykle interesująca. Jeszcze bardziej jednak pasjonuje wszystkich główny przedmiot oraz jednocześnie podmiot tego jarmarku czyli KOŃ:

„Ostre ucho, niewielka głowa, pełne oko,

Czoło niewąskie, nozdrza rozwarte szeroko,

Suche kolano, krótka, lecz gładka pęcina,

Noga, co się w odstępie ni plącze, ni zgina

(fragment poematu „Ziemiaństwo polskie” Kajetana Koźmiana)

Dla tych zwierząt co roku na „Wstępy” przyjeżdżają tysiące sprzedających, kupujących oraz widzów. Jarmark i towarzyszący mu festyn to obecnie nie tylko wydarzenie handlowe, ale przede wszystkim jedna z największych atrakcji naszego regionu. W tym roku impreza została przełożona, ze względu na epidemię koronawirusa i zagrożenie wścieklizną, z marca na lipiec.

Ale marzec nie minie całkiem bez wstępów. Powiatowy Instytut Kultury opowie o wydarzeniu, jego historii na kolejnym marcowym spotkaniu z cyklu „Retrospekcje. Powiat Radomski”.

Zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniu „Retrospekcje. Powiat Radomski”, które odbędzie się 30 marca o godz. 18 w Miejsko–Gminnym Ośrodku Kultury w Skaryszewie. Zapraszamy również do oglądania transmisji z wydarzenia na profilu „Retrospekcje. Powiat radomski” na portalu Facebook oraz retransmisji na naszej stronie.

Gośćmi spotkania będą: Karolina Papaj – dżokej, Piotr Kundys – hodowca koni, Mariusz Wójcicki – właściciel Stadniny Hubertus, Włodzimierz Płowiec – historyk i miłośnik Skaryszewa oraz Zdzisław Mroczkowski – radny powiatu radomskiego, wieloletni obserwator Wstępów.

Współorganizatorami marcowej edycji wydarzenia są: Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie oraz Miejsko–Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie.

Patronat Honorowy nad cyklem sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.

Ilustracja ukazująca Wstępy w Skaryszewie pochodzi z 1876 r., z czasopisma „Kłosy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.