Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Retrospekcje w Goździe

27 marca 2023

28 marca 2023 r. o 13 spotkamy się w Gminie Gózd, a dokładniej w Świetlicy Wiejskiej w Kłonówku, gdzie „Retrospekcje. Powiat Radomski” opowiedzą o tym, jak to drzewiej wyglądało zwykłe, wiejskie życie oraz o tym, co wyróżnia Ziemię Radomską na tle innych regionów Polski.

Na przednówku „Retrospekcje”, po raz pierwszy, zawitają do Gminy Gózd. To tereny na wskroś rolnicze i właśnie dlatego niektórym może się wydawać, że nie ma tu nic interesującego… Nic bardziej mylnego! „W polu czerwonym trzy złote karcze w rostrój, pośrodku miecz o takiejż rękojeści i głowni srebrnej w słup” – oto opis herbu gminy. Symbolizuje on karczowiska onegdaj nieprzebytych ostępów Puszczy Radomskiej – obecnie Kozienickiej zwaną, na których rycerstwo tworzyło swoje osady i wioski.

Staropolskie nazwy tych miejscowości w okolicy odnoszą się do bezpośrednio do kniei: Gózd to niedostępny, gęsty las; Kłonów, Budy, czy Kuczki to szałasy leśne, Klwatka to z trudem zagospodarowany teren, a Czarny Lasek (lub Czarnolas) to ciemny grąd jodłowy, charakterystyczny dla Puszczy Radomskiej. Wykarczowane setki lat temu tereny stały się rolniczym zagłębiem z typowymi, polskimi wsiami „ulicówkami”.

Spotkamy się właśnie w jednej z takich wsi – w Kłonówku. Tam, w jednej z tysięcy typowych polskich strażnic OSP, gdzie znajduje się również centrum lokalnej społeczności – wiejska świetlica, opowiemy o tym jak przez setki lat wyglądało sielskie życie. No właśnie! – czy „sielskie” jest synonimem cukierkowej, wygodnej i przyjemnej egzystencji „w cieniu czarnoleskiej lipy”? Przecież karczowania terenu gminy Gózd i jej rolniczego zagospodarowania nie dokonano klimatyzowanymi traktorami i motorowymi piłami, a przez całe setki lat muzyki nie dało się odtworzyć na hipernowoczesnym sprzęcie elektronicznym… trzeba ją było samemu zagrać i zaśpiewać!

O jakże zwykłym, ale jakże interesującym życiu na radomskiej wsi, o jej historii, tradycjach, codzienności, budownictwie, muzyce, przyrodzie i geografii opowiedzą wyjątkowi goście. Jednym z nich będzie rolnik i miłośnik gminy Gózd, a w szczególności Kłonówka – Sławomir Węgliński; drugim Łukasz Zaborowski, doktor geografii, prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego, miłośnik Ziemi Radomskiej. Nasze zaproszenie przyjął też poeta ludowy Jan Kiraga. O akcent muzyczny zada Koło Gospodyń Wiejskich z Gozdu. Panie wykonają utwory z repertuaru najsłynniejszego śpiewak ludowego regionu – Józefa Myszki.

Dziękujemy, już teraz, Paniom Oksanie Stępień i Weronice Fołtyn-Dudziak za pomoc przy realizacji tego spotkania naszego cyklu.

Współorganizatorem wydarzenia jest Świetlica Wiejska w Kłonówku.

Patronat honorowy nad cyklem „Retrospekcje. Powiat Radomski” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

Oczywiście, spotkanie w Kłonówku, jak też inne w ramach „Retrospekcji. Powiat Radomski”, transmitowane będzie na żywo na profilu Facebook PIK oraz na stronie Instytutu – www.pik.radom.pl

RETROSPEKCJE. POWIAT RADOMSKI – „SÓL ZIEMI RADOMSKIEJ”

28 marca, godz. 13.00 – Świetlica Wiejska, Kłonówek Wieś 23b – budynek OSP, zapraszamy!