Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Retrospekcje w Jedlińsku

20 lutego 2022

Zapraszamy na kolejną odsłonę projektu „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Tym razem spotkamy się w Jedlińsku , 23 lutego o godz. 18.

W sali Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku będziemy rozmawiać o „Ścięciu śmierci”, widowisku wywodzącym się z lokalnej tradycji, jedynym tego typu w Polsce. O zwyczaju, przygotowaniach do spektaklu, o tym jak zmieniał się przez lata, jaką rolę odgrywał i odgrywa w życiu Jedlińska opowiedzą m.in.: ks. prałat Henryk Ćwiek – były proboszcz parafii w Jedlińsku; Wiesław Jastrzębski – przez 45 lat grał w kapeli będącej częścią widowiska; Witold Makulski – od lat wcielający się w postać kata i Adama Zieleziński – etnograf, wieloletni dyrektor Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu.

Współorganizatorem spotkania jest Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

Zapraszamy na żywo, do Jedlińska i przed komputery, na fb PIK , stronie www.pik.radom.pl – transmisja on line. To doskonała okazja, dla tych, którzy jeszcze nie znają tego ciekawego zwyczaju, do zapoznania się z nim i podjęcia decyzji, żeby odwiedzić Jedlińsk, w tym roku 1 marca. Wtedy to bowiem odbędzie się „Ścięcie śmierci”

Integralną częścią projektu „Retrospekcje. Powiat Radomski” propagującego historię i tradycje naszego regionu, jest wystawa powstała w oparciu o dawne zdjęcia z lat 60. i 70. XX stulecia, z kolekcji Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Iłża Jana Czarneckiego. Dzięki nim widzimy jak zmieniała się przez lata Iłża i okolice, wsie i miasteczka powiatu radomskiego. Ekspozycja będzie dostępna przez miesiąc, w plenerze, na ogrodzeniu przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlińsku, od strony ul. Wareckiej i św. Wojciecha. Zainauguruje ona działalność w Jedlińsku Galerii „Na Płocie”, znanej już Państwu z PIK i innych miejscowości powiatu. Opiekunem galerii plenerowej będzie obok PIK biblioteka w Jedlińsku.

Honorowy patronat nad cyklem „Retrospekcje. Powiat Radomski” sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.

Prezentowane zdjęcia wykonał w latach 60. XX w. Piotr Gan (zasób Polona – Biblioteka Cyfrowa, zbiory Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie) i w latach 70. Grażyna Rutkowska (Narodowe Archiwum Cyfrowe).