Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Retrospekcje Jedlińsk

Retrospekcje w Jedlińsku

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Zapraszamy na kolejną odsłonę projektu „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Tym razem spotkamy się w Jedlińsku , 23 lutego o godz. 18.

W sali Gminnego Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku będziemy rozmawiać o „Ścięciu śmierci”, widowisku wywodzącym się z lokalnej tradycji, jedynym tego typu w Polsce. O zwyczaju, przygotowaniach do spektaklu, o tym jak zmieniał się przez lata, jaką rolę odgrywał i odgrywa w życiu Jedlińska opowiedzą m.in.: ks. prałat Henryk Ćwiek – były proboszcz parafii w Jedlińsku; Wiesław Jastrzębski – przez 45 lat grał w kapeli będącej częścią widowiska; Witold Makulski – od lat wcielający się w postać kata i Adama Zieleziński – etnograf, wieloletni dyrektor Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu.

Współorganizatorem spotkania jest Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku.

Zapraszamy na żywo, do Jedlińska i przed komputery, na fb PIK , stronie www.pik.radom.pl – transmisja on line. To doskonała okazja, dla tych, którzy jeszcze nie znają tego ciekawego zwyczaju, do zapoznania się z nim i podjęcia decyzji, żeby odwiedzić Jedlińsk, w tym roku 1 marca. Wtedy to bowiem odbędzie się „Ścięcie śmierci”

Integralną częścią projektu „Retrospekcje. Powiat Radomski” propagującego historię i tradycje naszego regionu, jest wystawa powstała w oparciu o dawne zdjęcia z lat 60. i 70. XX stulecia, z kolekcji Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Iłża Jana Czarneckiego. Dzięki nim widzimy jak zmieniała się przez lata Iłża i okolice, wsie i miasteczka powiatu radomskiego. Ekspozycja będzie dostępna przez miesiąc, w plenerze, na ogrodzeniu przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlińsku, od strony ul. Wareckiej i św. Wojciecha. Zainauguruje ona działalność w Jedlińsku Galerii „Na Płocie”, znanej już Państwu z PIK i innych miejscowości powiatu. Opiekunem galerii plenerowej będzie obok PIK biblioteka w Jedlińsku.

Honorowy patronat nad cyklem „Retrospekcje. Powiat Radomski” sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.

Prezentowane zdjęcia wykonał w latach 60. XX w. Piotr Gan (zasób Polona – Biblioteka Cyfrowa, zbiory Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie) i w latach 70. Grażyna Rutkowska (Narodowe Archiwum Cyfrowe).

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.14.8″ _module_preset=”default”][et_pb_column _builder_version=”4.14.8″ _module_preset=”default” type=”4_4″][et_pb_gallery _builder_version=”4.14.8″ _module_preset=”default” gallery_ids=”2344,2345,2346,2347,2348,2349″ posts_number=”8″ show_pagination=”off” show_title_and_caption=”off” box_shadow_style_image=”preset2″ hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.