Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Retrospekcje w mieście Jedlnia

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”3.27.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Powiatowy Instytut Kultury zaprasza 19 stycznia o godz. 17 do Jedlni–Letnisko na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Retrospekcje. Powiat Radomski”.

1 stycznia Jedlnia – Letnisko została miastem (czwartym w Powiecie Radomskim). Świętując to wydarzenie i zapraszamy na wycieczkę po historii miejscowości.

„Jedlnia Letnisko od zawsze stanowiła wczasowe zaplecze Radomia. Położona niedaleko, bo niespełna kilkanaście kilometrów, na skraju wiekowej puszczy, obdarzona zdrowotnym mikroklimatem, zachęcała mieszkańców miasta do przyjazdu na letnie wakacje. Moi rodzice i ciotki, wspominając swoje młodzieńcze lata, często opowiadali o pobytach na letnisku w Jedlni, a więc popularność jej sięga bardzo odległych czasów. Nie dziwię się, że tak upodobali sobie to miejsce, bo w istocie jest ono urocze.” – czytamy w książce „Lato w Jedlni” autorstwa Jolanty Weiser.

Podczas spotkania będziemy m.in. mówić o walorach przyrodniczych i klimatycznych okolic, które sprawiły, że powstało tu letnisko. Zajrzymy do jednej z willi w tzw. stylu świdermajer. Przypomnimy też tragiczne historie związane w istniejącym w okolicy obozem pracy oraz miejscami straceń z czasów II wojny światowej. Nie zabraknie i opowieści o ponadstuletniej historii miejscowego kościoła.

O tym wszystkim oraz o innych walorach Jedlni-Letnisko opowiedzą: Piotr Kacprzak zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Jerzy Chrzanowski, mieszkaniec Jedlni-Letnisko, regionalista, miłośnik lokalnej historii oraz ks. kan. Andrzej Margas, proboszcz parafii pw. Opieki św. Józefa w Jedlni Letnisko. Będzie też śpiewająco – kilka utworów zaprezentuje Maciek Starnawski, wokalista, gitarzysta i kompozytor związany z Jedlnią i nieodległym Wrzosowem.

Spotkanie odbędzie się na żywo we środę 19 stycznia o godz. 17.00 w  Gminnym Ośrodku Kultury w Jedlni-Letnisko, przy Placu Józefa Piłsudskiego. Transmisja na profilu Powiatowego Instytutu Kultury na Facebooku i na stronie www.pik.radom.pl.

„Retrospekcje. Powiat Radomski” to zainicjowany w ubiegłym roku przez Powiatowy Instytut Kultury cykl „wędrownych” wydarzeń mających na celu popularyzację historii, zwyczajów i tradycji miejscowości na terenie Powiatu Radomskiego. Gościliśmy już m.in. Bartodziejach (gmina Jastrzębia), Wolanowie i Iłży oraz Krzyżanowicach. Spotkaniom towarzyszy wystawa zdjęć z lat 60. 70., która uświadamia, jakim przeobrażeniom w regionie, w trakcie ostatnich dziesięcioleci ulegało życie codzienne. W Jedlni ekspozycja zawiśnie na ogrodzeniu kościoła oraz przy plaży nad zalewem.

Zapraszamy także od odwiedzin na fb profilu Retrospekcje. Powiat Radomski. Każdego dnia pojawiają się tam ciekawostki dotyczące historii naszego powiatu. 

Patronat nad cyklem „Retrospekcje. Powiat Radomski” starosta radomski Waldemar Trelka.

Współorganizatorami wydarzenia 19 stycznia są: Gminny Ośrodek Kultury w Jedlni-Letnisko i Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni-Letnisko.

P.S. Zaproszenie powstało na podstawie plakatu z 1921 r., przechowywanego w Archiwum Państwowym w Radomiu. Załączamy też oryginał i nie tylko ten jeden. 

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.14.6″ _module_preset=”default”][et_pb_column _builder_version=”4.14.6″ _module_preset=”default” type=”4_4″][et_pb_gallery _builder_version=”4.14.6″ _module_preset=”default” gallery_ids=”2220,2221,2228,2227,2226,2225,2224,2223,2222″ posts_number=”16″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off” box_shadow_style_image=”preset2″ hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.