Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Retrospekcje – Zakrzew

Powiatowy Instytut Kultury zaprasza 28 kwietnia (czwartek) o godz. 18 na kolejne spotkanie z cyklu „Retrospekcje. Powiat Radomski. Tym razem spotkamy się w Zakrzewie, w Gminnej Bibliotece Publicznej i porozmawiamy o skarbach, skarbach sztuki. Będzie i transmisja on- line.

Cenne rzeźby, ołtarze, chrzcielnice, ambony, prospekty organowe, stalle i epitafia, malarstwo różnych epok, zabytki architektury oraz wyjątkowe monstrancje, kielichy czy relikwiarze, szaty liturgiczne z minionych wieków. O tym wszystkim przeczytamy, zobaczymy na fotografiach w albumie Skarby sztuki sakralnej Diecezji Radomskiej autorstwa ks. Michała Krawczyka, Wojciecha Stana.

Z Autorami spotkamy się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie. Zaprezentujemy wyjątkową publikację, bo po raz pierwszy zebrano i opisano najcenniejsze zabytki naszej diecezji, przedmioty i obiekty niezwykłe, piękne, które zachwycają kunsztem wykonania i są skarbami nie tylko w wymiarze materialnym, ale są także skarbami wiary.
Dokonując wyboru najcenniejszych obiektów do publikacji, brali pod uwagę wartość historyczną i artystyczną zabytków, stan zachowania, starali się także przybliżyć obiekty mało znanych mieszkańcom diecezji.

Wojciech Stan to wybitny fotografik związany z naszym regionem, który przez dziesiątki lat dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość po mistrzowsku wykorzystując migawkę swojego aparatu fotograficznego.
Ksiądz dr Michał Krawczyk to Diecezjalny Konserwator Zabytków. Jest autorem wielu publikacji z zakresu historii Kościoła i historii sztuki.

Spotkanie odbędzie się na żywo, w Zakrzewie, w Gminnej Bibliotece Publicznej, 28 kwietnia (czwartek) o godz. 18. Planujemy też transmisję on-line, na stronie www.pik.radom.pl i na profilu fb PIK.

Współorganizatorem wydarzenia jest Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie

Patronat honorowy nad cyklem sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.