Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rocznica Powstania 1863 – Retrospekcje

16 stycznia 2023

20 stycznia (piątek) o godz. 17 spotkamy się w Gminie Kowala, a dokładniej w szkole podstawowej w Mazowszanach, gdzie „Retrospekcje. Powiat radomski” oddadzą hołd uczestnikom powstania styczniowego. Dołączajcie!!!

22 stycznia przypada 160. rocznica wybuchu tego niezwykle ważnego, choć finalnie przegranego przez Polaków, zrywu niepodległościowego wymierzony w Moskali i ich zaborcze rządy nad Polską. Na Ziemi Radomskiej powstanie miało szerokie poparcie, a walki były intensywne. W samym powiecie radomskim, w jego obecnych kształtach, miało miejsce przynajmniej kilka znaczących bitew i potyczek, toczonych przez polskich bojowników ze zmiennym szczęściem – na przykład pod Wirem, Iłżą, czy Jedlnią. Jednym z najbardziej znaczących epizodów powstania styczniowego w naszym regionie była bitwa pod Kowalą, 21 sierpnia 1863 roku, gdzie walczyły polskie oddziały pod dowództwem Władysława Eminowicza.

Podczas spotkania w szkole Mazowszanach historyk Przemysław Bednarczyk, który organizował w Kowali rekonstrukcje historyczne, oraz podharcmistrz Maciej Kilarski, wieloletni komendant 51. Rzeszowskiej Drużyny Harcerskiej, jednej z najlepszych w Polsce grup rekonstrukcyjnych odwołujących się do czasów powstania styczniowego, opowiedzą o bitwie pod Kowalą, jak też o innych epizodach wojennych powstania styczniowego na terenie obecnego powiatu radomskiego. Zobaczymy członków rzeszowskiej grupy w wiernych replikach umundurowania oraz uzbrojenia powstańczego, wysłuchamy również „Marszu Czachowskiego” (znanego też pod nazwą „Marszu Polonii”), będącego w czasie powstania styczniowego pieśnią równoważną z „Mazurkiem Dąbrowskiego”.

Wydarzenie w Mazowszanach odbywa się w ramach cyklu spotkań historycznych „Retrospekcje. Powiat Radomski”. Służą one popularyzacji lokalnych tradycji, przypominają historie, te duże i mniejsze, ważne dla społeczności gmin, określonych miejscowości. „Retrospekcje…” gościły dotychczas już w większości gmin naszego powiatu, do gmina Kowala – zawitają po raz pierwszy.

Współorganizatorem wydarzenia jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Mazowszanach im. Marii Konopnickiej.

Patronat honorowy nad cyklem „Retrospekcje. Powiat Radomski” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

Oczywiście, spotkanie w Mazowszanach, jak też inne w ramach „Retrospekcji. Powiat Radomski” transmitowane będzie na żywo na fb PIK oraz na stronie Instytutu – www.pik.radom.pl. Na naszej stronie można znaleźć też zapisy filmowe dotychczasowych spotkań.

Spotkanie 20 stycznia to dopiero początek upamiętniania rocznicy Powstania Styczniowego w Powiecie Radomskim. Planujemy rozmaite wydarzenia przez cały 2023 r. – konkursy, spotkania, wystawy, wydawnictwo. Szczegóły – niebawem.