Rodzinnie i Święto Plonów
Byliśmy w Pionkach w parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, gdzie zorganizowany został festyn rodzinny oraz w Kowali – Stępocinie. Tam z kolei dziękowaliśmy za tegoroczne plony.
W niedzielę 8 września 2024 r. byliśmy jednocześnie w dwóch odległych od siebie miejscowościach. Bilokacja? Nie. Po prostu standardowa organizacja pracy. Wspólnym mianownikiem dla gminy Kowala – Stępocina i miasto Pionki jest Powiat Radomski.
W Pionkach uczestniczyliśmy i pomagaliśmy w Jubileuszowym Festynie Rodzinnym, który od kilku lat organizuje parafia pod wezwaniem Parafia NMP Królowej Polski Pionki. W tym roku okazja do świętowania była wyjątkowa. Nie tylko integracja, nie tylko jedność wspólnoty parafialnej ale piękny jubileusz. Parafia obchodzi swoje czterdziestolecie. A więc wszystkiego najlepszego! A festyn swą mnogością atrakcji mógł zawstydzić niejedno gminne wydarzenie plenerowe. Zorganizowany z myślą o wszystkich i dla każdego. Dla miłośników przyrody było stoisko Nadleśnictwa Kozienice, dla dzieci tych najmłodszych i troszkę starszych plac zabaw z wieloma atrakcjami. Nie zabrakło również popularnej waty i pieczonych kiełbasek a domowymi specjałami częstowało KGW Zagożdżonki w Janusznie. Oczywiście nie mogło także zabraknąć harcerzy Szczep Czarna Jedynka Pionki z ZHR, którzy raczyli nas watą cukrową. Literacko i artystycznie zaprezentowała się grupa teatralna „Eden” z Krakowa. Muzyczną gwiazdą festynu była doskonale znana kapela góralska „Ondraszki”, A tam, gdzie górale, to zabawa z przytupem. I tak było. Tańczyli wszyscy. I księża i uczestnicy festynu.
Również w niedzielę, 8 września 2024 r. w Gmina Kowala odbyły się Dożynki Powiatu Radomskiego. Tak jak wszędzie, gdzie coś się dzieje na terenie Powiat Radomski tak i tam nie mogło nas zabraknąć. Podczas tradycyjnych dożynek Waldemar Trelka – starosta radomski dziękował rolnikom za tegoroczne plony.
W trakcie dożynek odbył się między innymi finał konkursu kulinarnego Smaki Powiatu. Jury w składzie: Anna Rogulska – członek Zarządu Powiatu i jednocześnie przewodnicząca jury, Elżbieta Zasada – członek Zarządu Powiatu, Anna Karolak z Wydziału Promocji Powiatu Radomskiego oraz Kamila Adamska z Powiatowego Instytutu Kultury musiało zdecydować, która potrawa jest najlepsza. A jak tu wybrać skoro wszystkie smakowały wyśmienicie? Ale w końcu trzeba było zdecydować.
I tak na terenie Powiat Radomskitu Radomskiego najlepiej smakuje porka sławnianka przygotowana przez KGW Sławna Ferajna z gminy Wolanów. Drugie miejsce zajęła paziobroda przygotowana przez Kgw Ludwinianki z Kowali a trzecie porka podawana z okrasą i zimnym mlekiem. Ten trzeci specjał, to dzieło KGiGW w Jaścach „Zgrana Ekipa J&K” z gminy Pionki.