Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rok „Galerii na Piętrze”

24 kwietnia 2023

Pierwsze urodziny świętować będziemy wystawą malarstwa Krystyny Brzechwy. Jesteśmy zaszczyceni, że Artystka przyjęła nasze zaproszenie.

Krystyna Brzechwa zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem i ilustracją. W swoich pracach Artystka opowiada o samotności, dręczących nas lękach, ale i radości, miłości, przyjaźni. Świat kreowany w pracach Brzechwy przepełniony jest poezją, pełen niedopowiedzeń, tajemniczości czy wręcz bajkowości. Twórczyni studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk muzycznych w Warszawie u prof. Eugeniusza Eibischa, w 1955 r. otrzymała dyplom i wstąpiła do Związku Polskich Artystów Plastyków, w którego strukturach aktywnie działała. Prace Brzechwy znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach w kraju i za granicą.

Z Iłżą Artystka związana jest emocjonalnie. Ojciec Malarki – poeta Jan Brzechwa spokrewniony był z innym znanym poetą Bolesławem Leśmianem, a obaj z Sunderlandami, założycielami w Iłży fabryki fajansów. W XX wieku zakład już nie działał, ale rodzina nadal mieszkała w miasteczku, a miejsce było chętnie odwiedzane przez przyjaciół i krewnych rodziny. Dom istnieje do dziś, a rozciągający się za nim ogród to słynny „Malinowy chruśniak” z wiersza Leśmiana. Od 2022 r. wydarzenia artystyczne w Chruśniaku organizuje Powiatowy Instytut Kultury. Tak będzie i w tym sezonie.

Zainaugurujemy go już 21 maja, właśnie przy udziale Krystyny Brzechwy, która obiecała wtedy przybyć do naszej galerii i do Malinowego. Nieco przewrotnie, jak to u nas, będziemy mieć więc jednocześnie i finisaż wystawy i otworzymy Malinowy. Ale czym byłaby sztuka bez odrobiny szaleństwa 😀?

Wystawę Krystyny Brzechwy można zwiedzać w „Galerii na Pietrze” od najbliższej środy (26 kwietnia) w godz. 8 – 16 (dni robocze). W niedzielę 30 kwietnia i 3 maja zapraszamy w godz. 16 – 18 na kuratorskie oprowadzanie. Kuratorzy wystawy to Norbert Jastalski I Mariusz Dański. 30 kwietnia i 3 maja o wystawienie opowie Norbert Jastalski.

Oczywiście to nie koniec atrakcji w związku z naszym jubileuszem. Wkrótce poinformujemy o kolejnych. A do Malinowego będziemy zapraszać razem z jego właścicielem Tadeuszem Bilskim i firmą LBB PAPIER. Atrakcji naszykowaliśmy moc!