Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Wystawa Krystyny Brzechwy

Rok „Galerii na Piętrze”

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Pierwsze urodziny świętować będziemy wystawą malarstwa Krystyny Brzechwy. Jesteśmy zaszczyceni, że Artystka przyjęła nasze zaproszenie.

Krystyna Brzechwa zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem i ilustracją. W swoich pracach Artystka opowiada o samotności, dręczących nas lękach, ale i radości, miłości, przyjaźni. Świat kreowany w pracach Brzechwy przepełniony jest poezją, pełen niedopowiedzeń, tajemniczości czy wręcz bajkowości. Twórczyni studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk muzycznych w Warszawie u prof. Eugeniusza Eibischa, w 1955 r. otrzymała dyplom i wstąpiła do Związku Polskich Artystów Plastyków, w którego strukturach aktywnie działała. Prace Brzechwy znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach w kraju i za granicą.

Z Iłżą Artystka związana jest emocjonalnie. Ojciec Malarki – poeta Jan Brzechwa spokrewniony był z innym znanym poetą Bolesławem Leśmianem, a obaj z Sunderlandami, założycielami w Iłży fabryki fajansów. W XX wieku zakład już nie działał, ale rodzina nadal mieszkała w miasteczku, a miejsce było chętnie odwiedzane przez przyjaciół i krewnych rodziny. Dom istnieje do dziś, a rozciągający się za nim ogród to słynny „Malinowy chruśniak” z wiersza Leśmiana. Od 2022 r. wydarzenia artystyczne w Chruśniaku organizuje Powiatowy Instytut Kultury. Tak będzie i w tym sezonie.

Zainaugurujemy go już 21 maja, właśnie przy udziale Krystyny Brzechwy, która obiecała wtedy przybyć do naszej galerii i do Malinowego. Nieco przewrotnie, jak to u nas, będziemy mieć więc jednocześnie i finisaż wystawy i otworzymy Malinowy. Ale czym byłaby sztuka bez odrobiny szaleństwa 😀?

Wystawę Krystyny Brzechwy można zwiedzać w „Galerii na Pietrze” od najbliższej środy (26 kwietnia) w godz. 8 – 16 (dni robocze). W niedzielę 30 kwietnia i 3 maja zapraszamy w godz. 16 – 18 na kuratorskie oprowadzanie. Kuratorzy wystawy to Norbert Jastalski I Mariusz Dański. 30 kwietnia i 3 maja o wystawienie opowie Norbert Jastalski.

Oczywiście to nie koniec atrakcji w związku z naszym jubileuszem. Wkrótce poinformujemy o kolejnych. A do Malinowego będziemy zapraszać razem z jego właścicielem Tadeuszem Bilskim i firmą LBB PAPIER. Atrakcji naszykowaliśmy moc!

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.20.4″ _module_preset=”default”][et_pb_column _builder_version=”4.20.4″ _module_preset=”default” type=”4_4″][dsm_masonry_gallery _builder_version=”4.20.4″ _module_preset=”default” gallery_ids=”234235,234233,234232,234231,234229,234228,234227″ use_lightbox=”on” use_overlay=”on” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/dsm_masonry_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.