Pierwsze urodziny świętować będziemy wystawą malarstwa Krystyny Brzechwy. Jesteśmy zaszczyceni, że Artystka przyjęła nasze zaproszenie.

Krystyna Brzechwa zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem i ilustracją. W swoich pracach Artystka opowiada o samotności, dręczących nas lękach, ale i radości, miłości, przyjaźni. Świat kreowany w pracach Brzechwy przepełniony jest poezją, pełen niedopowiedzeń, tajemniczości czy wręcz bajkowości. Twórczyni studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk muzycznych w Warszawie u prof. Eugeniusza Eibischa, w 1955 r. otrzymała dyplom i wstąpiła do Związku Polskich Artystów Plastyków, w którego strukturach aktywnie działała. Prace Brzechwy znajdują się w licznych muzeach i kolekcjach w kraju i za granicą.

Z Iłżą Artystka związana jest emocjonalnie. Ojciec Malarki – poeta Jan Brzechwa spokrewniony był z innym znanym poetą Bolesławem Leśmianem, a obaj z Sunderlandami, założycielami w Iłży fabryki fajansów. W XX wieku zakład już nie działał, ale rodzina nadal mieszkała w miasteczku, a miejsce było chętnie odwiedzane przez przyjaciół i krewnych rodziny. Dom istnieje do dziś, a rozciągający się za nim ogród to słynny „Malinowy chruśniak” z wiersza Leśmiana. Od 2022 r. wydarzenia artystyczne w Chruśniaku organizuje Powiatowy Instytut Kultury. Tak będzie i w tym sezonie.

Zainaugurujemy go już 21 maja, właśnie przy udziale Krystyny Brzechwy, która obiecała wtedy przybyć do naszej galerii i do Malinowego. Nieco przewrotnie, jak to u nas, będziemy mieć więc jednocześnie i finisaż wystawy i otworzymy Malinowy. Ale czym byłaby sztuka bez odrobiny szaleństwa 😀?

Wystawę Krystyny Brzechwy można zwiedzać w „Galerii na Pietrze” od najbliższej środy (26 kwietnia) w godz. 8 – 16 (dni robocze). W niedzielę 30 kwietnia i 3 maja zapraszamy w godz. 16 – 18 na kuratorskie oprowadzanie. Kuratorzy wystawy to Norbert Jastalski I Mariusz Dański. 30 kwietnia i 3 maja o wystawienie opowie Norbert Jastalski.

Oczywiście to nie koniec atrakcji w związku z naszym jubileuszem. Wkrótce poinformujemy o kolejnych. A do Malinowego będziemy zapraszać razem z jego właścicielem Tadeuszem Bilskim i firmą LBB PAPIER. Atrakcji naszykowaliśmy moc!

W Malinowym deszcz...
Skip to content