Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rowerowo i tanecznie w Maliszowie. Ruszają potańcówki na dechach!

21 czerwca 2023

Już w sobotę, 24 czerwca w Maliszowie w gminie Kowala odbędzie się XI Rodzinny Rajd Rowerowy, a na jego zwieńczeniem będzie festyn. Atrakcją wydarzenia stanie się tradycyjna potańcówka na dechach. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem starosty radomskiego Waldemara Trelki.      

Rajd wystartuje o godz. 13.30 z boiska w Maliszowie. Trasa będzie wiodła przez Romanów, Kowalę, Parznice, Gębarzów, Bardzice, Józefów, Osiek, Grabinę, znów do miejsca startu czyli Maliszowa. „Masz rower i chęć, wokół Maliszowa się kręć!!!” – głosi hasło tegorocznego, XI już, Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Gdy uczestnicy powrócą na boisko,   tam będzie już czekać szereg atrakcji. Będą zabawy dla dzieci, gry i konkursy, czy stoiska ze smakowitymi potrawami. Wydarzenie organizuje KGW Maliszowianki. 

Do zabawy postanowił włączyć się również Powiatowy Instytut Kultury. W Maliszowie rozłożymy dechy i ruszymy w tany przy muzyce na żywo kapeli Tomasza Stachury. Akordeonista i śpiewak pochodzi z Woli Grabowskiej (powiat przysuski). Jest aktywnym muzykantem grającym na weselach, potańcówkach i przeglądach folklorystycznych. Elastycznie dostosowuje się do okoliczności, na co pozwala mu niezwykle szeroki repertuar obejmujący zarówno popularne dziś przeboje, jak i stare obery, mazurki i polki. Gra z różnymi skrzypkami, zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia; bardzo często towarzyszy mu syn Karol. Tak będzie i w Maliszowie, gdzie Karol zagra na saksofonie i klarnecie. Trio uzupełni perkusista Jacek Szyszkowski. Kapela Tomasza Stachury regularnie koncertuje, występuje też na rozmaitych przeglądach muzyki tradycyjnej, doskonale bawi gości na potańcówkach.    

– Zacząłem się uczyć jak miałem piętnaście lat. Uczyłem się grać z sam, najczęściej z kaset. Czasem nie wiedziałem nawet, kto na tych kasetach jest nagrany. Od początku grałem starą muzykę, razem z tą dzisiejszą, bo na weselach u nas ludzie chcieli i taką i taką – wspominał swój początek przygody z muzyką, dla projektu „Muzyka Odnaleziona” Tomasz Stachura.

Potańcówki na dechach to część wielu wydarzeń, jakimi Powiat Radomski świętuje przypadające w tym roku 25 -lecie istnienia.

– Muzyka ludowa i tańce to część dziedzictwa kulturowego, historii naszego regionu oraz Ziemi Radomskiej. Co ważne jest ona u nas ciągle żywa, jest wiele kapel, muzykantów, a mieszkańcy bardzo chętnie bawią się do niej. Naturalne więc, że tak też świętujemy jubileusz samorządu powiatowego – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Potańcówki na dechach odbędą się jeszcze w końcu lata, m.in. w Owadowie i Rudzie Małej. Wstęp wolny. Zapraszamy!