Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rowerowo i tanecznie

24 czerwca 2023

Dziś (24 czerwca) w Maliszowie (gmina Kowala) odbędzie się XI Rodzinny Rajd Rowerowy, a na jego zwieńczenie festyn. Atrakcją wydarzenia będzie tradycyjna potańcówka na dechach, na którą serdecznie zapraszamy.

Rajd wystartuje o godz. 13.30 z boiska w Maliszowie. Trasa będzie wiodła przez okol8czne wsie, a meta znow w Maliszowie. Gdy uczestnicy wrócą, na boisku, będzie już czekać na nich i innych okolicznych mieszkańców, szereg atrakcji: zabawy dla dzieci, konkursy, gry, stoiska ze smakowitymi potrawami. Wydarzenie organizuje KGW Maliszowianki.

Do zabawy postanowiliśmy się włączyć i my. W Maliszowie rozłożymy dechy i ruszymy w tany przy muzyce na żywo kapeli Tomasza Stachury. Potańcówki na dechach to jeden z nasz6ch pomysłów na uczczenie przypadającego w tym roku 25 – lecia Powiat Radomski.

Akordeonista i śpiewak pochodzi z Woli Grabowskiej (powiat przysuski). Jest aktywnym muzykantem grającym na weselach, potańcówkach i przeglądach folklorystycznych. Elastycznie dostosowuje się do okoliczności, na co pozwala mu niezwykle szeroki repertuar obejmujący zarówno popularne dziś przeboje, jak i stare obery, mazurki i polki. Gra z różnymi skrzypkami, zarówno starszego jak i młodszego pokolenia; bardzo często towarzyszy mu syn Karol. Tak będzie i w Maliszowie, gdzie Karol zagra na saksofonie i klarnecie. Trio uzupełni perkusista Jacek Szyszkowski (perkusja). Kapela Tomasza Stachury regularnie koncertuje, występuje też na rozmaitych przeglądach muzyki tradycyjnej, doskonale bawi gości na potańcówkach.

– Muzyka ludowa, tańce to część dziedzictwa kulturowego, historii naszego regionu, Ziemi Radomskiej. Co ważne jest ona u nas ciągle żywa, jest wiele kapel, muzykantów, a mieszkańcy bardzo chętnie bawią się do niej. Naturalne więc, że tak też świętujemy jubileusz samorządu powiatowego – mówi Waldemar Trelka – starosta radomski, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem w Maliszowie.

Potańcówki na dechach odbędą się jeszcze, w końcu lata, m.in. w Owadowie i Rudzie Małej. Wstęp wolny. Zapraszamy!