
Rozpędzona MOC Bibliotek
Pędzimy szybciutko i docieramy do kolejnych miejsc na terenie Powiat Radomski. Tym razem wraz Agnieszką Cubałą, autorką historycznych książek o Powstaniu Warszawskim odwiedziliśmy Wierzbicę i Zakrzew. I już szykujemy się do kolejnej podróży przez pasjonujący świat książek.
W tym roku nasz projekt „Moc Bibliotek” skupia się na biografiach i autobiografiach stąd podtytuł „Historie osobiste”. We wtorek w Iłży oraz Pionkach z młodymi Czytelnikami spotkał się Andrzej Meller, który w pasjonujący sposób opowiadał o swojej podróży kamperem do Kabulu. W czwartek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzbicy Biblioteka Biblioteka oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie o swojej twórczości opowiadała Agnieszka Cubała.
Autorka w trakcie spotkań z Czytelnikami skupiła się na codziennych losach i przeżyciach warszawiaków podczas powstania. Oprócz niekwestionowanego bohaterstwa i heroizmu mówiła również a może przede wszystkim o dniu codziennym młodych, często zaledwie kilkunastoletnich warszawiaków, którzy musieli żyć w tym tragicznym czasie. Bo „(…) do tańca grają nam granaty, visów szczęk (…) piękne jest tylko w piosence. W rzeczywistości to przerażenie, cierpienie i strach, czy dożyje się kolejnego dnia. Mimo wszystko młode kobiety, na miarę swoich i powstańczych możliwości dbały o urodę i próbowały modnie się ubierać. Mężczyźni zaś walczyli na barykadach. Podczas powstania w stolicy zawarto 256 związków małżeńskich.
Agnieszka Cubała zawodowo związana była między innymi z Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie koordynowała realizację scenariusza ekspozycji stałej. Opracowała autorskie hasła do “Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego” i konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa “Powstanie ’44”. Zaangażowanie w popularyzację tematu zaowocowało dla pisarki nagrodą Klio, którą otrzymała dwukrotnie (nazywaną Noblem dla polskich historyków) oraz odznaką “Zasłużony dla Warszawy”.
Cztery spotkania „Mocy Bibliotek” już za nami. Dwa kolejne jeszcze przed nami. Tym razem 23 kwietnia w Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie i Miejskie Centrum Kultury w Przytyku o swojej twórczości będzie opowiadała Anna Czerwińska – Rydel.
Honorowy patronat nad „Mocą Bibliotek” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.