Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Rozśpiewany Józef Myszka

21 listopada 2023

Józef Myszka to artysta ludowy, który w swojej twórczości propagował folklor Ziemi Iłżeckiej. W tym roku powstał o nim film dokumentalny.

Artysta ludowy Józef Myszka urodził się w 1928 roku w niewielkiej wsi Błaziny Górne niedaleko Iłży. Był najmłodszym dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa. Już jako młody chłopak interesował się folklorem. Często, razem ze swoją mamą brał udział w uroczystościach ludowych w tym głównie weselach. Pasja do folkloru ludowego stała się jego sposobem na życie. Z czasem samodzielnie zaczął śpiewać i występować na weselach, początkowo w rejonie Iłży, a później na całej Ziemi Radomskiej. Jego charakterystyczny śpiew można było usłyszeć również w Sandomierzu, czy Opocznie. Śpiewał również za granicą w NRD i Czechosłowacji. Jego przedwczesna śmierć w 1964 roku przerwała dobrze zapowiadają się karierę.

Józef Myszka jest jednak ciągle obecny w pamięci mieszkańców Iłży i okolic. Aby jeszcze bardziej przybliżyć tę niezwykle barwną postać w 2023 roku powstał film dokumentalny „Rozśpiewany Józef Myszka (1928 – 1964)”. Ponad półgodzinny dokument w reżyserii Piotra Buczaka miał swoją premierę w lipcu tego roku podczas cyklu plenerowych spotkań artystycznych „W Malinowym”, które odbywają się w Iłży i są organizowane przez Powiatowy Instytut Kultury. W filmie o życiu i twórczości artysty z Błazin wypowiadają się między innymi jego siostrzenice: Zofia Sobczyk i Krystyna Myszka, czy Wiesław Zawal – z dawnego zespołu Józefa Myszki a także kolega artysty Władysław Jastalski. O artyście opowiada również wicestarosta radomski Krzysztof Kozera, który przez wiele lat był dyrektorem domu kultury w Iłży i współorganizował odbywający się od 1995 roku Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki.

Producentem filmu „Rozśpiewany Józef Myszka (1928 – 1964)” jest Powiatowy Instytut Kultury.