Powiatowy Instytut Kultury zaprasza do swojej siedziby w Iłży przy ul. Jakubowskiego 5 na wernisaż wystawy malarstwa Sławomira Tomana. Prezentowane prace pochodzą z rożnych lat, z rozmaitych cykli tworzonych przez artystę. Ekspozycja zainauguruje działalność „Galerii na Piętrze” PIK, 22 kwietnia o godz. 12.

W latach 1981 – 1985 r. Toman uczył się w liceum w Iłży, mieszkał zaś w przylegającej do szkoły bursie.  Obecnie to Powiatowy Instytut Kultury (PIK). Tak więc wernisaż ma niejako znaczenie symboliczne – kończy pewien etap w historii samego budynku i zarazem „otwiera” go na w pełni na kulturę. Ekspozycja będzie czynna do 22 maja.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie naszej „Galerii na Piętrze” i wystawy oraz spotkanie z autorem.

Sławomir Toman – malarz, dydaktyk, kurator wystaw – urodził się w 1966r. w Solcu nad Wisłą. W latach 1981 – 1985 uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Iłży (matura 1985). Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. Mieczysława Hermana (1986-87), na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1988-93, dyplom w pracowni prof. Włodzimierza Kunza) oraz w École régionale des beaux-arts w Rennes we Francji (1995-97, dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Gerarda Baldet). W 2003 roku nominowany do Paszportu Polityki. Stypendysta Ministerstwa Kultury RP (2002) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji (1995). Od 1997 roku związany z Instytutem Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie (w latach 2012 – 2017 pełnił funkcję prodziekana ds. naukowo-artystycznych i współpracy międzynarodowej). Członek stowarzyszeń artystycznych: Otwartej Pracowni w Krakowie i Lublinie, lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest jurorem wielu konkursów artystycznych (m. in. pomysłodawca i przewodniczący Jury Biennale malarstwa Lubelska Wiosna). Swoje malarstwo prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach Warszawy (CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Narodowe, Salon Akademii, Bardzo Biała, Beta16, Karowa, Farbiarnia, DAP), Poznania (ABC, Piekary, U Jezuitów, InnerSpaces, Szyperska, CK Zamek), Krakowa (Otwarta Pracownia, Nova, Pryzmat, Pałac Sztuki, Galeria ASP), Trójmiasta (PGS w Sopocie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Chlebnicka-ASP), Lublina (Muzeum Lubelskie, Zachęta, Biała, BWA, Labirynt, Warsztaty Kultury, Zajezdnia, Pod podłogą) oraz w wielu innych galeriach w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.

W Malinowym deszcz...
Skip to content