Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Siła tradycji!!!

19 marca 2024

Całkiem możliwe, że będzie to najgłośniejsze wydarzenia w historii Powiatowego Instytutu Kultury 😊. 25 marca 2024 r. (poniedziałek) o godz. 18 zapraszamy na spotkanie z iłżeckimi barabaniarzami i koncert zespołów bębnowych.

W tygodniu poprzedzającym Wielkanoc opowiemy o iłżeckim barabanieniu, którego tradycja liczy sobie kilkaset lat i jest nierozerwalnie związana z tymi Świętami.

Latem ubiegłego roku zwyczaj, jako jedyny w Powiecie Radomskim, został wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski. 

Gdyby ktoś, jakimś cudem jeszcze, nie wiedział o co chodzi, to przypominamy. W noc poprzedzającą niedzielę Zmartwychwstania Iłżę wypełnią odgłosy wielkiego bębnienia na dużym barabanie. Tradycja sięga XVII w., na co wskazuje umieszczona ma instrumencie data. Trasa iłżeckiego barabanienia liczy około dziesięciu kilometrów. Pochód startuje o północy, a kończy się tuż przed rozpoczęciem mszy rezurekcyjnej w parafialnym kościele w Iłży. Wędrując po Iłży, barabaniarze zatrzymują się, kilkanaście razy, czasem częściej, w wybranych miejscach, np. przed domami najstarszych iłżan i grają.

Na spotkaniu, które zatytułowaliśmy „Siła Tradycji”, o zwyczaju i ciężkiej pracy związanej z jego kultywowaniem opowiedzą sami barabaniarze, na czele z głównym z bębniarzem Marianem Rachudałą i inicjatorem wpisania zwyczaju na zaszczytną listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Polski Łukaszem Babulą z muzeum w Iłży.

Baraban iłżecki brzmi tylko raz w roku i zawsze wybijany jest na nim ten sam rytm. Jak wielkie są możliwości takiego instrumentu i jak wspaniałą muzykę można tworzyć przy użyciu bębnów zaprezentują 25 marca grupy bębniarskie. Popis dadzą: Boom Company i Otwarty Teatr Perkusyjny. Będzie się działo!

Honorowy patronat nad wydarzeniem „Siła Tradycji” objął starosta radomski Waldemar Trelka.

„Siła Tradycji”, 25 marca godz. 18, siedziba PIK – Iłża, ul. Jakubowskiego 5. Wstęp wolny.

Mamy nadzieję, że spotkanie sprawi, iż moc bębnów, urzeknie wiele osób. Planujemy bowiem, w kolejnych tygodniach, w hołdzie dla iłżeckiej tradycji, zorganizować warsztaty bębniarskie w Instytucie i zbudować grupę BOOM PIK. Więcej informacji 25 marca, na spotkaniu.