Ułatwienia dostępu

Skip to main content

O śmierci i literaturze

18 kwietnia 2023

O śmierci i literaturze opowiadał, w dniu 18 kwietnia 2023 r. na festiwalu Ars Moriendi, prof. Zbigniew Mikołejko w Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku.

Przyznajemy, ciut się baliśmy, że może nikt nie zechce słuchać o śmierc, o literackich opisach kostuchy, postrzeganiu jej przez poszczególne narody, cywilizacje na przestrzeni dziejów… Ale w Jedlińsku, gdzie od dawna przecież śmierć się ścina, nikt się nie przestraszył i sala biblioteki wypełniona była po brzegi. Prof. Mikołeĵko zaś zadbał, by ponad godzina na rozważaniach o śmierci minęła interesująco i niepostrzeżenie. Wspomagał go zaś prowadzący spotkanie

Marcin Kępa – pisarz, animator kultury, publicysta.

Tak minął nam półmetek festiwalu Ars Moriendi. Jutro – chwila przerwy, w czwartek początek warsztatów plastycznych dla uczniów szkoły w Jedlińsku, które poprowadzi artysta rzeźbiarz Józef Gałązka. Zapraszamy, w piątek (21 kwietnia) na ulliczkę przy jedlińskim Rynku, od godz. 11.30 na ich finał -„Taniec śmierci”. A 23 kwietnia (niedziela) widzimy się, o godz. 17, w kościele w Lisowie na spotkaniu „Żegnam cię mój świecie wesoły” ze śpiewaczkami z Gałek k. Rusinowa: Bogusławą Grzywą, Barbarą Kietlińską, Marianną Oraczową i Krystyną Wojakowską; prowadzenie Adam Strug, kurator festiwalu.

Gości z Radomia zabierze w niedzielę do Lisowa autokar. Czeka on, od godz. 16, przy centrum handlowym Vis a Vis przy ul. Chrobrego. Start o godz. 16.30, powrót po spotkaniu śpiewaczym w to samo miejsce.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski, za pomoc dziękujemy wspólorganizatorom: Parafia w Lisowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlińsku , Gminnej Bibliotece Publicznej w Jedlińsku i oczywiście Gmina Jedlińsk oraz wójtowi Kamil Dziewierz.