Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Spotkanie pełne radości

27 maja 2024

Dobra książka, rozmowa cieszą tak samo dużych jak małych. Dowodem tego dzisiejsze spotkania Najmłodszych Czytelników z Ewą Stadtmuller.

Nasza powiatowa Moc Bibliotek trwa w najlepsze. Dziś dwa spotkania w dwóch gminnych bibliotekach, w Skaryszewie i Kowali – Stępocinie. O swojej twórczości opowiadała tam Ewa Stadtmuller. Odbiorcami wspaniałych opowieści o świecie baśni i bajek była bardzo wymagająca publiczność – najmłodsi czytelnicy. W Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Skaryszewie były to grupy cztero, pięcio i sześciolatków oddziału przedszkolnego Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich. Z kolei w Gminnej Bibliotece Publicznej Kowali – Stępocinie w opowieści autorki „Piosenek dla przedszkolaka”, „Legendy polskie. Historia o Ojcu Pio”, czy „Teatrzyki i wierszyki” wsłuchiwały się dzieci z miejscowego Publicznego Przedszkola i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Walewskiej.

Kto może pisać książki i czy każdy może zostać autorem? A jak w ogóle powstaje książka – pytały dzieci?

– Zdradzę wam mój przepis na książkę – zaczęła trochę tajemniczo Ewa Stadtmuller. – Najpierw musimy wymyślić bajkę, którą chcemy opisać, później musimy znaleźć wydawcę a w między czasie szukamy grafika, ilustratora oraz drukarza – kontynuowała swą opowieść. – W ogóle nie ma piękniejszej zabawy niż pisanie książek dla dzieci. Dla mnie, to radość i nieskrywana przyjemność – stwierdziła pisarka. Oprócz opowieści o książkach autorka przedstawiła również fragmenty swojego teatrzyku lalkowego, który bardzo spodobał się dzieciom.

Ewa Stadtmuller to absolwentka filologii polskiej, wieloletnia nauczycielka języka polskiego. Zadebiutowała w 1992 r. bajką „O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę”. Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym.

Współorganizatorami spotkań w ramach “Mocy Bibliotek” są gminne biblioteki z terenu Powiatu Radomskiego. Dziękujemy za współpracę.

Honorowy patronat nad naszym cyklem sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

A już we wtorek widzimy się w Goździe, Jedlni i Jedlni – Letnisku. Zapraszamy. Wstęp Wolny.