Ułatwienia dostępu

Skip to main content
zdjęcie chóru za "Gość Niedzielny"

Staropolskie kolędowanie 2023

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row column_structure=”3_5,2_5″ _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”3_5″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.19.4″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Na Rok Nowy – świetna nowina

Wielkie kolędowanie z PIK się zaczyna

Ruszymy przez Powiat z pieśnią wesołą

Będziem śpiewali wszystkim Wam wkoło

Hej! 😊

Zapraszamy, razem z Diecezjalną Komisją ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej Diecezji Radomskiej na cykl koncertów jakiego jeszcze w Powiecie Radomskim nie było. Zagościmy w styczniu aż w pięciu kościołach regionu (szczegóły na załączonej grafice), tak aby jak najszersze grono mieszkańców Powiatu mogło zanurzyć się w kolędowych klimatach, stanowiących nieodłączny element polskiej tradycji i kultury, naszej tożsamości narodowej.

Pierwszy koncert 6 stycznia w kościele w Pelagowie – Trablicach: O godz. 10 Msza św. i kolędowanie. Dzięki życzliwości ks. proboszcza Jana Podsiadło i parafian, kolejny już raz gościć będziemy z wydarzeniem muzycznym w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Tym razem kolędy przedstawi chór z Radomia, z parafii Najświętszego Serca Jezusowego, na Glinicach. Kilkudziesięcioosobowy zespół prowadzi miejscowy wikariusz ks. Sebastian Osiński. Zespół ma w swoim dorobku m. in. dwupłytowy album z utworami religijnymi „Chórowe pory roku”.

8 i 29 stycznia w kościołach w Iłży i w Bielisze wystąpi grupa uMOCnieni. To młoda formacja muzyczna, powstała w odpowiedzi na wspólne pragnienie uwielbienia Pana Boga śpiewem i muzyką. Członkowie zespołu pochodzą z Radomia i okolic.

Podczas koncertu kolędowego zaprezentuje się kilkunastu wokalistów i muzyków. Zabrzmią m.in., flet, gitary, skrzypce, wiolonczela, altówka (czyli typowy kwartet smyczkowy), a także: saksofon i perkusja. Aranżacje dla zespołu przygotowuje m.in. ks. Dariusz Sałek, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Ks. Sałek to także kapłan, który z ramienia Diecezjalnej Komisji ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej Diecezji Radomskiej współtworzy z Powiatowym Instytutem Kultury „Staropolskie Kolędowanie” oraz inny cykl muzyczny w ramach którego w kościołach regionu odbywają się koncerty, „Cztery Pory Roku”. 

Także dwa razy będą z nami Guzowianki. Zespół powstał w 2014 r. i składa się głównie z uczniów oraz absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej w Guzowie. Teraz, chętni do dołączenia do grupy, gotowi są dojeżdżać na próby i po kilkadziesiąt kilometrów. Wykonania ludowych i stylizowanych na folklorystyczne utwory Guzowianek zamieszczane na internetowych serwisach muzycznych odtwarzane są w milionach wyświetleń. Zespół ma na swoim koncie występy podczas wielu konkursów, a także przeglądów muzycznych. W 2021 r. Guzowianki przyjęły też zaproszenie PIK i jako gwiazda występowały na iłżeckim festiwalu im. Józefa Myszki. Formacja aktywnie działa także na polu popularyzacji folkowych tradycji swojego regionu, próbuje np. archiwizować dawne melodie, we współpracy z najstarszymi, doświadczonymi muzykami ludowymi.

Zespół założyła i prowadzi Wioletta Fijałkowska. Jak sama przyznaje, miłość do muzyki ludowej wyniosła z domu. Muzyka ludowa była tam zawsze obecna na święta, podczas urodzin, imienin czy zwykłych spotkań towarzyskich.

Podczas wszystkich koncertów zaprezentowane będą popularne kolędy i pastorałki, ale przypomnimy też piękne, nieco już zapomniane i rzadziej wybrzmiewające utwory tego typu z okresu staropolskiego, stąd nazwa cyklu.

Patronat nad cyklem „Staropolskie kolędowanie” objęli: Bp Marek Solarczyk i Waldemar Trelka – starosta radomski.

Partnerem wydarzenia jest ENEA Wytwarzanie. Dziękujemy za wsparcie!

Zapraszamy do wspólnego kolędowania.

[/et_pb_text][/et_pb_column][et_pb_column type=”2_5″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_image src=”https://www.pik.radom.pl/wp-content/uploads/2023/01/chor.jpg” alt=”zdjęcie chóru za %22Gość Niedzielny%22″ title_text=”zdjęcie chóru za %22Gość Niedzielny%22″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” custom_margin=”||0px||false|false” global_colors_info=”{}”][/et_pb_image][et_pb_text _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”]

Zdjęcie chóru za „Gość Niedzielny”

[/et_pb_text][et_pb_video src=”https://www.youtube.com/watch?v=DQ9BIqpQcpA” _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/et_pb_video][et_pb_image src=”https://www.pik.radom.pl/wp-content/uploads/2023/01/323412120_504851361749180_6017244149481674361_n.jpg” _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” title_text=”323412120_504851361749180_6017244149481674361_n” show_in_lightbox=”on” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_image][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.