Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Świat w ogniu - wystawa

Świat w ogniu

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.16″ global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.16″ custom_padding=”|||” global_colors_info=”{}” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text _builder_version=”4.16″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat” global_colors_info=”{}”]

Mija rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Jak ta wojna i inne konflikty zbrojne bezpowrotnie zmieniają nie tylko świat, ale i codzienne życie zwykłych ludzi pokazuje nowa wystawa w „Galerii na Płocie” Powiatowego Instytutu Kultury.

„Mój dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syrii, Irak, Liban” – to pełen tytuł wystawy przygotowanej przez Polską Akcję Humanitarną i Dom Spotkań z Historią. Archiwalne zdjęcia z Polski z okresu II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu zestawione zostały ze współczesnymi obrazami wojny z Iraku, Libanu, Syrii i Ukrainy z lat 2019 – 2022. Ich autorką jest współpracująca z PAH fotografka Agata Grzybowska. Historyczne fotografie pochodzą ze zbiorów Centralnej Agencji Fotograficznej (dziś PAP) oraz archiwów pochodzących z USA korespondentów wojennych Juliena Bryana i Johna Vachona.

Alicja Ryś, współkuratorka wystawy (PAH): „Okrucieństwa wojny wciąż powracają i nie możemy pozostawać wobec nich obojętni. Tą wystawą chcemy opowiedzieć o niezawinionym cierpieniu, jakie nieprzerwanie od zarania dziejów powodują wojny, niezależnie od miejsca, w którym są toczone. To także nasza niezgoda na poetyzowanie czy normalizację wojny. Boli mnie to, jak łatwo było ułożyć tę wystawę. Jak wiele kadrów z różnych krajów i lat się powtarza. W naszym wyborze spotykają się ze sobą m.in. ujęcia z Warszawy z 1939 roku i Charkowa z 2022 roku. Losy ukazanych na tych zdjęciach ludzi są ze sobą splecione w bardzo przejmujący sposób”.

Ekspozycję tworzą 23 fotografie z życia codziennego mieszkańców w niecodziennych okolicznościach – podczas wojny. Zdjęcia współczesne od archiwalnych dzieli ponad 80 lat. Łączy je spojrzenie fotografów i fotografek skupione na ludziach i podejmowanych przez nich próbach życia w kraju pomimo wojny czy w obozach dla uchodźców – prowadzeniu

gospodarstwa domowego, wychowywaniu dzieci, które bawią się na podwórkach, grają w piłkę i opiekują się młodszym rodzeństwem. Wojna oraz towarzyszące jej strach, terror i śmierć są na wystawie poza kadrem. Na zdjęciach zostało jednak uwiecznione czekanie, stan wymuszonej tymczasowości, niemoc i bezradność.

Dziękujemy za użyczenie wystawy Domowi Spotkań z Historią w Warszawie. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji – „Galeria na Płocie”, Jakubowskiego 5, Iłża, przed siedzibą Powiatowego Instytutu Kultury.  

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”4.20.0″ _module_preset=”default”][et_pb_column _builder_version=”4.20.0″ _module_preset=”default” type=”4_4″][et_pb_gallery _builder_version=”4.20.0″ _module_preset=”default” gallery_ids=”233713,233711,233709,233708,233707″ posts_number=”8″ show_title_and_caption=”off” show_pagination=”off” hover_enabled=”0″ sticky_enabled=”0″][/et_pb_gallery][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.