Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Świętujemy

8 maja 2024

W Gminnym Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie świętowaliśmy Powiatowy Dzień Bibliotekarza.

8 maja bibliotekarze z Powiat Radomski uroczyście świętowali Powiatowy Dzień Bibliotekarza. Tym razem zorganizowany został w Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie.

Już kolejny raz spotykamy się na święcie bibliotekarzy, Wierzę, że ten dzień już na stałe wpisał się w kalendarz twórczych imprez powiatu. Powszechnie wiadomo przecież, że ten kto czyta książki, to buduje swoje własne fundamenty intelektualne. Czytajmy, więc i sięgajmy do prawd, które płyną z literatury – mówił do bibliotekarzy starosta Waldemar Trelka – starosta radomski.

Tradycją jest, że podczas takich uroczystości nagradzane są biblioteki, które osiągnęły najlepsze wyniki w ubiegłym roku. Powiatowy Instytut Kultury postanowił nagrodzić dwie książnice:

Gminną Bibliotekę Publiczną w Zakrzewie oraz Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Wolanowie. Nagrody, to bony finansowe na zakup nowych książek o wartości 1000 zł. Ponadto dodatkowymi czytnikami nagrodziliśmy biblioteki, które osiągają najlepsze wyniki w elektronicznym dostępie do książek: Skaryszew, Jedlińsk, Iłża, Przytyk i Zakrzew.

Powiatowy Instytut Kultury przez cały rok wspiera i pomaga gminnym bibliotekom. Opłacamy między innymi system MAK oraz elektroniczny dostęp do książek LEGIMI. Zainicjowaliśmy projekt „Etażerka”, dzięki któremu w wielu gminach na eternie powiatu zainstalowane zostały biblioteczki plenerowe. Nie zapominamy również o spotkaniach autorskich i szkoleniach podnoszących kompetencje i kwalifikacje bibliotekarzy. Każda z bibliotek w rożny sposób otrzymała i otrzymuje nasze wsparcie. Dziękujemy za współpracę.

Teraz trochę czytelniczej statystyki, którą zaprezentowała Teresa Niewczas z Powiatowej Biblioteki Publicznej – Powiatowego Instytutu Kultury. W 2023 roku we wszystkich bibliotekarz wypożyczono ponad trzysta tysięcy książek: 300 093 tj. o 10106 więcej niż w 2022 roku. Zarejestrowano 15841 czytelników, czyli o ponad siedmiuset więcej niż w 2022 roku – 773. Ze zdalnego dostępu do książek LEGIMI korzystało 176 czytelników.

Na zakończenie Powiatowego Dnia Bibliotekarza w części artystycznej zaprezentowali się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie oraz duet skrzypcowy ROKduo, czyli Lucjan Szaliński – Bałwas i Marcin David Król.