Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Świętujemy

15 sierpnia 2023

Koncertem „Biało – czerwona klasyka” w wykonaniu ROKduo, w kościele w Zakrzewie, uczciliśmy Dzień Wojska Polskiego.

„Ikony Wolności” przypominają o tych, którzy budowali wolną Polskę, walczyli o Nią, oddawali życie. Jedna z takich bohaterek, z terenu Powiat Radomski jest urodzona w 1899 r. w Jaszowicach koło Zakrzewa Teresa Grodzińska. Pełniąc służbę jako sanitariuszka podczas wojny z bolszewikami, została przez nich bestialsko zamordowana. Spoczywa w Radomiu; jako pierwsza kobieta została, pośmiertnie, odznaczona Virtuti Militari.

Na grobie bohaterki kwiaty złożyli Waldemar Trelka – starosta radomski i wójt gminy Zakrzew Leszek Margas.

W południe w kościele w Zakrzewie zagrali znakomici muzycy: Marcin David Król i Lucjan Szaliński-Bałwas czyli ROKduo. Usłyszeliśmy utwory współczesnych polskich kompozytorów i klasyków takich jak Wieniawski czy Ogiński.

– Całkowicie odpłynęliśmy. Wspaniałą muzyka. Niby tylko dwu skrzypków, a momentami brzmiało jak cały zespół – mówił po koncercie proboszcz Parafia św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie ks. Ireneusz Kosecki.

Podziękowania usłyszeliśmy muzycy i Powiatowy Instytut Kultury także od zebranych na koncercie, w tym od wójta i Zofii Maj, dyrektorki biblioteki.

– Zapraszamy do nas jak najczęściej z inicjatywami Instytutu – usłyszeliśmy. I oczywiście od razu zaczęliśmy snuć plany 😀.

Współorganizatorem wydarzeń w dniu 15 sierpnia 2023 r. w Zakrzewie byli: Gmina Zakrzew, Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, Parafia św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Dziękujemy!

Festiwal „Ikony Wolności” trwa w najlepsze. W dniu 16 sierpnia 2023 r. o godz. 13 w naszej siedzibie w Iłży przy ul. Jakubowskiego 5 o godz. 13 startują warsztaty pisania ikon.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawuje starosta radomski Waldemar Trelka.