Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Trzecia edycja festiwalu „Ikony Wolności”

8 sierpnia 2024

Wystawy, koncerty, prezentacje, potańcówki – ponad 20 wydarzeń festiwalu „Ikony Wolności” od 14 do 20 sierpnia 2024 r. na terenie całego Powiatu Radomskiego. Zapraszamy!

Tegoroczna, trzecia już edycja festiwalu „Ikony Wolności” , wydarzenia organizowanego przez Powiatowy Instytut Kultury jest bardzo bogata i różnorodna oraz mocno międzynarodowa. O tym jak cenna jest wolność dla narodów i dla każdego z nas opowiadamy przez wystawy, koncerty, warsztaty, prezentacje. Podczas wydarzenia przypominamy osoby zasłużone dla budowania niepodległej Polski, które w godzinie próby walczyły i ginęły za Kraj. Nie zapominamy i o tych, którzy ciężką, codzienną uczciwą pracą przyczyniali się do rozwoju Polski i zajęcia przez Nią miejsca w wielkiej rodzinie wolnych i demokratycznych narodów. To prawdziwe Ikony Wolności. Ostatnie lata, niestety, boleśnie pokazują, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Dlatego też warto przypominać osoby, które mogą być nam wzorem i inspiracją w pracy dla dobra Polski.

Zaczynamy 15 sierpnia (czwartek) w Iłży. Tam od godz. 16 na placu 11- go Listopada, pod pomnikiem Obrońców Ziemi Iłżeckiej zaparkuje mobilny fotoplastykon. W nim zaś będzie można obejrzeć prezentacje o: Józefie Piłsudskim, Eugeniuszu Bodo, Witoldzie Pileckim, Halinie Konopackiej, polskich olimpijczykach z czasów II RP i Powstaniu Styczniowym. Na pewno będzie to ciekawa i nietypowa lekcja historii. Dzień zakończy, również w plenerze, koncert piosnek patriotycznych w wykonaniu Retro Brass Quintet, o godz. 19. Wydarzenie zatytułowane „Cześć i chwała Bohaterom” zostanie powtórzone 17 sierpnia (sobota) w Skaryszewie, na Bulwarach (od godz. 16 czeka fotoplastykon, o godz. 18 – koncert).

W tym roku program festiwalu wzbogacą potańcówki „Dobre, bo polskie” przy dźwiękach tradycyjnej muzyki kapel z regionu. To przecież także muzyka ludowa jest nośnikiem narodowej kultury, ducha, więc i jej obecność na wydarzeniu „Ikony Wolności” jest jak najbardziej na miejscu. Do oberków i innych wywijanek – tańcowanej zapraszamy: 16 sierpnia (piątek) od godz. 17 do Suskowoli (gmina Pionki), przy stadionie zagra kapela Bińkowskich, a w Rudzie Małej (gmina Kowala) na placu przy OSP festyn ruszy o godz. 15, o godz. 17 – zabawa przy muzyce kapeli Bursów; o godz. 19 z kolei w Grzmucinie (g. Gózd) przy świetlicy (Grzmucin 39a) zagra kapela Foktów.

18 sierpnia, tradycyjnie, w rocznicę śmieci ks. Romana Kotlarza, naszej lokalnej „Ikony Wolności” zapraszamy do Pelagowa – Trablic. Tam uroczystości w kościele i przy Izbie Pamięci ks. Kotlarza, od godz. 17.  Przy Izbie, jak i w innych 13 miejscach Powiatu Radomskiego, już od 14 sierpnia zawisną w „Galeriach na Płocie” wystawy o polskich bohaterach, przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej.        

Szczegółowy program festiwalu na załączonej grafice. Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.   

Na finał festiwalu, 20 sierpnia, będzie bardzo międzynarodowo, zapraszamy do siedziby PIK w Iłży przy ul. Jakubowskiego. W „Galerii na Piętrze” otworzymy pokonkursową wystawę plakatu – artystów z całego świata poprosiliśmy o graficzną wypowiedź. kto jest dla nich, w ich krajach, środowiskach tytułową „Ikoną Wolności”. Na konkurs wpłynęło prawie 100 prac  od Artystów z: Polski, Tajwanu,

Szwajcarii, Ukrainy, Meksyku, Rumunii, Iraku, USA, Chin, Ekwadoru, Turcji, Niemiec, Węgier i Belgii. Prace oceniło międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Lecha Majewskiego – grafika i plakacisty, profesora warszawskiej ASP oraz szefa Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Zasiadali w nim też: prof Adam Romaniuk (Polska), prof. Marek Sibinsky (Czechy), Patrik Ševčik (Słowacja) oraz prof. Mariusz Dański (Polska). Do wystawy Jury zakwalifikowało prawie 40 prac, zwycięzców poznamy podczas wernisażu w „Galerii na Piętrze” 20 sierpnia on godz. 18.       

Wystawie towarzyszyć będzie katalog w internecie (www.pik.radom.pl) po polsku i angielsku. Honorowy patronat nad konkursem i całym festiwalem objął starosta radomski Waldemar Trelka.

Istotę wolności oddają słowa papieża Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”- mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. – Pokolenie Jana Pawła II musiało walczyć o wolność i wartości z bronią w ręku i często – aż nazbyt często – ginąć w jej obronie. Dziś wolność to wyrażanie siebie i swoich poglądów bez obawy przed nienawiścią, ostracyzmem społecznym czy represjami. Wolność to wybór własnej tożsamości, religii czy stylu życia, choć kształtowana przy zachowaniu wzajemnego szacunku – twierdzi starosta. – Wolność to również swoboda artystycznego tworzenia, choć tworzona sztuka nie powinna obrażać i wykluczać, czy świadomie łamać norm kulturowych, ale wyrażać ponadczasowe idee człowieczeństwa – dodaje starosta.

Konkurs i wystawa to autorska koncepcja PIK, i jak dotąd, najbardziej międzynarodowe przedsięwzięcie i PIK i Powiatu, ogromnie przyczyniające się do promocji Instytutu i regionu.       

Po wernisażu zapraszamy na recital „Wolność kocham i rozumiem”. Ten cytat z piosenki Chłopców z Placu Broni posłużył za motto naszego międzynarodowego konkursu graficznego. 

Zapraszamy do udziału w festiwalu!

Za pomoc w organizacji tegorocznych „Ikon Wolności” dziękujemy: Centrum Kultury i Turystyki w Iłży, Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Skaryszewie, Izbie Pamięci ks. Kotlarza w Pelagowie – Trablicach. Także goszczącym wystawy plenerowe: Centrum Kultury i Bibliotece w Przytyku; Młodzieżowemu Ośrodkowi Wychowawczemu w Wierzbicy; publicznym bibliotekom w: Jastrzębi, Jedlińsku, Krzyżanowicach (filia biblioteki w Iłży), Zakrzewie; szkołom w: Mazowszanach, Sławnie i Wierzchowinach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach oraz parafiom w: Odechowie i Zakrzewie.