Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Vivaldi, Vivaldi. Cztery pory roku.

26 listopada 2023

VIVALDI, VIVALDI, CZTERY PORY ROKU – muzyka będąca kwintesencją baroku włoskiego rozbrzmiewała w niedzielne popołudnie w kościele Parafia pw św. Barbary w Pionkach.

Kukułkę i turkawkę, szmer wiatru, czy szum potoku można było usłyszeć podczas koncertu „Cztery Pory Roku”, który 26.11.2023 odbył się w kościele pw. Św. Barbary w Pionkach. Gościliśmy tam już dwukrotnie i za każdym razem wdzięczna publiczność gromkimi brawami oklaskiwała artystów. Nie inaczej było i tym razem.

Wiosna, lato, jesień, zima to wyjątkowa kompozycja czterech koncertów skrzypcowych składająca się na jedno z najbardziej znanych dzieł Antonio Vivaldiego „Cztery pory roku”. Przyjmuje się, że to wyjątkowe dzieło powstało około 1720 roku a każdy z koncertów składa się z trzech części. W Pionkach mogliśmy usłyszeć wszystkie cztery koncerty oczywiście w skróconej wersji, bo jak powiedział ksiądz proboszcz Robert Kowalski gdyby przyszło nam słuchać całości to zostalibyśmy aż do pasterki. 🙂

– Dziękuję za to co było, dziękuję za to co jest i jako cała wspólnota parafialna prosimy o więcej – mówił ksiądz Robert Kowalski. Zapewniamy – na pewno to nie jest nasze ostatnie słowo (muzyczne), postaramy się, aby podobnych koncertów było więcej. 🙂

Oczywiście taka przepiękna strawa duchowa możliwa była dzięki wspaniałym muzykom, wirtuozom swoich instrumentów: Marcin David Król (skrzypce), Lucjan Szaliński – Bałwas (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Piotr Gach (wiolonczela) i Paulina Tkaczyk – Cichoń, którzy w perfekcyjny i plastyczny sposób wydobyli, to co najlepsze z utworów Vivaldiego.

– Muzyka klasyczna nie jest łatwa w odbiorze. Trzeba się wsłuchać, aby dostrzec zróżnicowane techniki kompozytorskie. Dziś dzięki tak wspaniałym muzykom było to możliwe w kościele Św. Barbary w Pionkach – mówił tuż po zakończeniu koncertu Waldemar Trelka – starosta radomski. Wśród uczestników koncertu obecna była między innymi radna powiatu Marzena Murawska oraz radny Jan Siek.

Współorganizatorem koncertu „Cztery Pory Roku” obok Powiatowego Instytutu Kultury była Diecezjalna Komisja ds. Śpiewu i Muzyki Kościelnej i doglądający z jej strony wydarzeń ks. Dariusz Sałek oraz parafia pod wezwaniem św. Barbary w Pionkach.

Honorowy patronat nad cyklem sprawują: Bp Marek Solarczyk i Waldemar Trelka – starosta radomski.

Patronat medialny – Radio Plus Radom.