Ułatwienia dostępu

Skip to main content

W MAKowym świecie

12 czerwca 2023

Jak jeszcze lepiej pracować na rzecz Czytelników przy wykorzystaniu nowoczesnego systemu MAK+ uczą się właśnie bibliotekarze regionu na zorganizowanym przez Powiatowy Instytut Kultury szkoleniu.

MAK+ jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. Dla Czytelników MAK+ to m.in: dostęp do konta bibliotecznego za pośrednictwem Internetu, sprawdzanie informacji o swoich wypożyczeniach we wszystkich bibliotekach korzystających z systemu MAK+ z poziomu jednej strony internetowej, przeszukiwanie zawartości katalogów wszystkich bibliotek jednocześnie, zamawianie/rezerwowanie książki w konkretnej bibliotece, przeszukiwanie zasobów bibliotek korzystających z systemu.

Dodatkowe funkcjonalności MAK+ oferuje bibliotekarzom, np. skontrum czyli kontrolę zbiorów bibliotecznych mającą na celu ustalenie stanu faktycznego zbiorów i ujawnienie braków. I to właśnie o tym jak dobrze przeprowadzić skontrum opowiadał dziś zebranym w starostowie w Radomiu koordynator systemu Szymon Sokół.

Kiedyś się mówiło, że papier wszystko przyjmie. Pewnie tak było. Teraz jednak system komputerowy znajdzie wszelkie błędy i niedociągnięcia. Dlatego do spisu trzeba się dobrze przygotować – twierdzi koordynator.

Po zorganizowanym przez PIK szkoleniu na pewno wszystko się uda i żadna książka nie oddali się bez pozwolenia 😀. Dostęp do usługi MAK+ dla bibliotek publicznych w Powiecie Radomskim finansuje PIK.