Ułatwienia dostępu

Skip to main content

W Malinowym – wystawa i koncert

24 sierpnia 2022

27 sierpnia (sobota) zapraszamy na ostatnie już w tym sezonie wydarzenia związane z naszym magicznym ogrodem przy ul. Podzamcze w Iłży.

Najpierw, o godz. 17 widzimy się w „Galerii na Piętrze”, PIK, ul. Jakubowskiego 5, na otwarciu wystawy „Trwanie. Jak tu cicho w ogrodzie”. To cykl grafik tworzonych na przestrzeni lat przez Norberta Jastalskiego, przypominających historię miejsc w Iłży związanych z Bolesławem Leśmianem. Pierwsze powstały w 2017 r., z okazji Roku Leśmianowskiego; ostatnie – zaledwie kilka dni temu i dokumentują nasze lato w Chruśniaku.

Wystawa Trwanie

O godz. 18, zapraszamy do ogrodu przy ul. Podzamcze 38, czyli do słynnego „Malinowego” na spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem „Śpiewajmy Leśmiana”. Piosenki napisane są tak, by już po pierwszych wersach mogli je śpiewać wszyscy zgromadzeni. Przedmiotem naszego spotkania w Iłży będą miłosne i śmiertelne liryki Leśmiana.

Adam Strug to śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, kurator i producent muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

Finałowe spotkanie „W Malinowym…” będzie ósmym z tej serii. W słynnym ogrodzie, gdzie powstał m.in. znany erotyk Leśmiana „Malinowy Chruśniak”, przygotowaliśmy szereg ciekawych wydarzeń. Były warsztaty, spotkania, koncerty, wystawa, spektakle. Wszystko dla uczczenia pamięci wybitnego poety, wskrzeszenia artystycznego ducha miejsca. Bywało i tak, że pogoda mieszała nam szyki, ale nigdy się nie poddaliśmy. Zastępczy „Malinowy” wyczarowywaliśmy wówczas w PIK, i nawet maliny szły za nami:) Mamy nadzieję, że pogoda dopisze na finał. Gdyby jednak nie, widzimy się w PIK, Jakubowskiego 5.

Patronat honorowy nad cyklem „W Malinowym…” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.

„W Malinowym…” tworzył z nami właściciel miejsca – Tadeusz Bilski i LBB PAPIER, dziękujemy.