W przeddeniu rocznicy Radomskiego Czerwca działacze opozycji niepodległościowej z lat 1976- 1989 zostali uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności. Wśród wyróżnionych znalazł się Roman Fido, pracownik PIK. Gratulacje!!!

Uroczystość odbyła się w Radomiu, w miejscu symbolicznym – obecnie siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, w PRL komitecie PZPR, podpalonym 25 Czerwca 1976 r. przez protestujących robotników. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, uhonorowania odznaczeniem Krzyż Wolności i Solidarności dokonał Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

Wcześniej odbył się panel dyskusyjny i promocja wydawnictwa „Czerwcowe Kwiaty czyli (nie) ciche bohaterki Radomskiego Czerwca ’76 „. Bohaterkami opracowania jest 5 wyjątkowych kobiet: Marianna Madej, Małgorzata Traczyk, Mirosława Hetman, Danuta Kostecka, Wiesława Łojek. W godzinie próby znalazły w sobie siłę, by stawić czoło przeciwnościom, by stawić czoło władzy.

Ile dokładnie kobiet wzięło udział w Radomskim Czerwcu’ 76 – nie wiadomo. Na pewno było ich wiele. Skazanych zostało 54, w tym prawdopodobnie aż 7 nieletnich dziewcząt. Relacje przesłuchiwanych kobiet są wstrząsające. Milicjanci bili je po całym ciele, zastraszali i poniżali. Kobiety były też zwalniane z pracy i dostawały „wilczy bilet”. Na miano bohaterek zasługują na pewno i te, które po uwięzieniu mężów, same musiały zapewnić byt rodzinom.

Z wydawnictwem można się zapoznać w bibliotece PIK.

Roman, jeszcze raz – gratulacje!

Współorganizatorem wydarzeń w RDLP była radomska delegatura IPN.

W Malinowym deszcz...
Skip to content