65 lat temu, 1956 rok, 28 października – kardynał Stefan Wyszyński, po ponad trzech latach bezprawnego więzienia przez PRL-owskie służby, wyszedł na wolność. Czas ten kardynał wykorzystał do stworzenia dla polskiego Kościoła strategii określającej, jak Polacy, duchowo, mogą przeciwstawić się komunistycznej, ateistycznej władzy. Z tej okazji zapraszamy na oglądania w naszej Galerii „Na płocie” przy ul. Jakubowskiego 5 w Iłży wystawy „Walka o duszę narodu. Wokół Obchodów Milenium i Tysiąclecia 1956-1966/1967”.

Dla prymasa Stefana Wyszyńskiego internowanego w Komańczy przez reżim Bieruta upływająca w 1966 r. rocznica milenium chrztu Polski była impulsem do stworzenia szerokiego programu odnowy religijnej narodu. W zamyśle hierarchy miał on przebiegać w trzech etapach. Pierwszym było uroczyste złożenie przez wiernych Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego na Jasnej Górze (26 sierpnia 1956 r.). Odtąd w całym kraju miała się rozpocząć praca religijno – duszpasterska. Kolejny etap inaugurował 3 maja 1957 r., kiedy to wierni mieli uroczyście odnowić złożone na Jasnej Górze ślubowania. Po nim – w ramach Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski (1957–1966) – następował trzeci – ostatni etap prac związany z realizacją zawartych w ślubowaniach przyrzeczeń jako przygotowanie do obchodów roku jubileuszowego, milenium chrztu. 

O tym wszystkim opowiada nasza nowa prezentacja. Serdecznie zapraszamy. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Dziękujemy! Ekspozycja będzie dostępna do końca listopada. Program kardynała Wyszyńskiego „Walki o duszę Narodu” to istotna część najnowszej historii Polski!   

W Malinowym deszcz...
Skip to content