Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Warsztaty

7 maja 2024

Uczniowie tworzyli własne dzieło – prawdziwe lub wyśnione pejzaże rzeki Iłżanki. Prowadząca warsztaty mówiła również o motywie przemijania w sztuce.

W „Galerii na Piętrze” już od rana wielki ruch. Odwiedzili nas uczniowie ze Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z Jedlanki Starej a także podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach. Warsztaty, które prowadziła Anna Szary skoncentrowane były na twórczości Stanisława Baja, którego obrazy z cyklu „Matka” można oglądać w naszej galerii.

Te obrazy są bardzo realistyczne, trochę smutne, widać w nich upływ czasu – mówili uczniowie z klasy 1c Szkoły Podstawowej w Iłży. Trzeba przyznać, że jak na tak młody wiek uczestników warsztatów ich spostrzeżenia były bardzo dojrzałe. W ramach pracy plastycznej uczniowie namalowali miejscową rzekę Iłżankę – tak jak ją widzą w rzeczywistości oraz w swoich marzeniach.

Stanisław Baj to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy. Urodził się w 1953 r. na podlaskiej wsi Dołhobrody nad rzeką Bug. Studiował malarstwo na warszawskiej ASP. Na macierzystej uczelni prowadził Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa. W latach 2006 – 2013 był prorektorem do spraw dydaktycznych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoim dorobku artystycznym ma ponad sto wystaw indywidualnych i oraz ponad sto wystaw zbiorowych.

Kolejna grupa, która brała udział w zajęciach warsztatowych to uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz podopieczni Domu Pomocy Społecznej. Oni również zapoznali się z twórczością nadbużańskiego artysty, a także spróbowali swoich sił w niełatwej sztuce plastycznej.

Prowadząca warsztaty Anna Szary to historyczka sztuki, edukatorka, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce, projektów partycypacyjnych, specjalistka w zaczynaniu od nowa i wprowadzaniu zmian. Na co dzień pracuje w warszawskich Łazienkach.