Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wspaniały jubileusz

1 lutego 2024
WSPANIAŁY JUBILEUSZ. To był dzień pełen dobrych wspomnień i wzruszeń. Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku ma już 75 lat.
Gdy w 1948 roku biblioteka w Jedlińsku rozpoczynała swoją działalność, mogła zaoferować Czytelnikom zaledwie czterysta książek. Dziś jest to już blisko dwadzieścia cztery tysiące woluminów. Z okazji jubileuszu przygotowana została między innymi wystawa, która ukazuje nie tylko historię biblioteki na przestrzeni minionych 75 lat, ale również wielowymiarowość działań, jakie wpisały się w przeszłość Jedlińska i są jednocześnie fundamentem teraźniejszości.
– Nie byłoby biblioteki gdyby nie Czytelnicy, którzy przychodzą na spotkania autorskie i z entuzjazmem biorą udział w inicjatywach organizowanych przez bibliotekę – mówiła podczas krótkiego podsumowania dyrektor biblioteki Martyna Gut.
Z kolei Teresa Niewczas z Powiatowego Instytutu Kultury – Powiatowej Biblioteki Publicznej podkreśliła, że biblioteka w Jedlińsku cieszy się bardzo dobrą bazą lokalową, dużą liczbą Czytelników i wypożyczeń.- Czytelnicy w Jedlińsku zajmują pierwsze miejsce w powiecie wśród korzystających z elektronicznego dostępu do książek w systemie LEGIMI – mówiła Teresa Niewczas.
Podczas uroczystości jubileuszowej nagrodzeni zostali najbardziej aktywni Czytelnicy, a wśród nich Aleksandra Stanioszczyk, która w 2023 roku wypożyczyła 248 książek. Z kolei my jako Powiatowy Instytut Kultury postanowiliśmy uhonorować byłą wieloletnią dyrektor biblioteki Bożenę Starzyńska, która w ubiegłym roku przeszła na zasłużoną emeryturę.
Gościem specjalnym jubileuszu Gminnej Biblioteki w Jedlińsku była znana autorka książek Grażyna Jeromin- Gałuszka, która jak sama zaznaczyła w prostej linii mieszka zaledwie pięć kilometrów od jedlińskiej książnicy. Jej ostatnia powieść to „Skradzione lato”.