
Wspomnienia
W czwartek (3 kwietnia) przypomnimy pisarza Wojciecha Pestkę; w piątek (4 kwietnia) zapraszamy na wystawę „Żegnam cię mój świecie miniony…”. Wszystko w ramach naszego festiwalu Ars Moriendi.
Spotkanie wspomnieniowe o Wojciechu Pestce „Rwie się życia przędza…” odbędzie się o godz. 11 w Miejska Biblioteka Publiczna w Pionkach, ul. Zakładowa 5, poprowadzi je Marcin Kępa.
Wojciech Pestka (1951-2023) to związany z Jednią, Poświętnym i Pionkami poeta, prozaik, tłumacz, scenarzysta, autor m.in. tomików wierszy „Zwykła rozmowa” (1976), „Dziesięć wierszy dla Grosza”(2005) czy bestselerowej trylogii reportaży: „Do zobaczenia w piekle” (2009), „Gdyby Polacy nie byli Polakami” (2019), „Diabelska maszyna do szycia” (2020), czy powieści „Powiedzcie swoim” (2013), na motywach której powstał film fabularny „Klecha” o wydarzeniach radomskiego Czerwca ’76. W 2021 r. ukazała się jego ostatnia książka „Bezsenne”.
W piątek o godz. 17 zapraszamy do „Galerii na Piętrze” PIK , Iłża, ul. Jakubowskiego 5 na niezwykła wystawę „Żegnam cię mój świecie wesoły…”. Prezentowane na niej fotografie archiwalne pochodzą z dwu źródeł, w obu przypadkach zaś zostały wykonane w Iłży i pobliskich Seredzicach. Te najstarsze, w tym z okresu międzywojnia, ocaliło KGW „Kolonianki” z Kolonii Seredzice. Pozostałe prace wykonane zostały przez członków dawnego kółka fotograficznego Szkoły Rolniczej w Chwałowicach i pochodzą z kolekcji ocalonej przez Jana Czarneckiego, a scyfryzowanej przez Łukasza Smagę.
Żadne z zdjęć nie było nigdy wcześniej publicznie pokazywane.
„Żegnam cię, mój świecie wesoły…” nie ma za zadanie szokować widza, epatować śmiercią. Chcemy pokazać ważną część naszej tradycji i kultury, wskazać na zmiany zachodzące w obrzędach pogrzebowych.
Kuratorem ekspozycji jest Mariusz Dański.
A w sobotę, na finał Ars Moriendi przenosimy się do Gminny Ośrodek Kultury w Wierzbicy, gdzie o godz. 17 koncert „Szemrana miłość”. Bo w tym roku zastanawiamy się, czy może miłość jest lekarstwem na śmierć.