Wstępy w Skaryszewie
Ogromna siła i wytrzymałość, a do tego uroda i anielska cierpliwość względem nas czyli ludzi – to cechy wspólne koni ras zimnokrwiste, wielkopolska, śląska, które to dominują na „Wstępach”. Jesteśmy w Skaryszewie na słynnym jarmarku.
W 1633 roku król Władysław IV nadał Skaryszewowi przywilej targowy. Początkowo handlowano głównie płodami rolnymi. Dopiero sto lat później zaczął dominować koński charakter targów. Oprócz koni można tu również kupić wszystko co jest związane z tymi zwierzętami: chomąto, szelki, wędzidła, czy postronki.
Doskonale odnajdą się tu też innymi miłośnicy sztuki ludowej, bo na dziesiątkach stoisk swoje wyroby prezentują rękodzielnicy. Takich cudeniek próżno szukać w sklepach wielkopowierzchniowych w dużych miastach. Oczywiście, nie brakuje i muzyki ludowej.
Wydarzenie przygotowały: Miasto i Gmina Skaryszew oraz Mgok Skaryszew (Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury) a wsparł finansowo Powiat Radomski.
Przygrywkę do „Wstępów” stanowiło, już w niedzielę, otwarcie w MGOK wystawy rzeźby ludowej Zygmunta Żaka i prezentacja filmu. Targi – dziś godz. 17 i 28 lutego do godz. 14.