Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wystartowała Moc Bibliotek

21 maja 2024

Pierwsze spotkania już za nami. W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym MOW Wierzbica oraz PIK w Iłży o swojej twórczości opowiadała Katarzyna Droga.

Pisarka ma w dorobku kilkanaście książek. Tworzy głównie powieści biograficzne o znanych i nietuzinkowych kobietach, które zapisały się w historii Polski. Spod jej pióra wyszły takie publikacje jak: „Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie”, „Kobieta, którą pokochał Marszałek”, czy „Dziunia ale dama. Powieść o Hance Bielickiej”. Jak sama Autorka przyznała, o pisaniu myślała od dawna. Zawsze jednak coś stawało jej na przeszkodzie.

Najpierw czekałam aż córki dorosną, a później bałam się utraty dobrej stałej pracy na etacie. Wiedziałam jednak, że muszę przewartościować swoje życie i podjęłam decyzję, która pozwoliła mi stać się kobietą niezależną – mówiła Katarzyna Droga. W 2013 r. na rynku wydawniczym ukazała się jej debiutancka powieść „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”. Później przyszły kolejne. Z kolei ostatnie jej dzieło to ”Mniszkówna” – powieść biograficzna o autorce m.in. „Trędowatej”, Helenie Mniszkównie.

Czy jest coś takiego jak wena? Ile czasu zajmuje napisanie jednej książki? Czy każdy może próbować pisać? – pytali Czytelnicy.

Jeżeli ktoś zamierza zacząć przygodę z pisaniem, to proponuję, aby zaczął pisać o sobie. Czym się zajmuje, co lubi najbardziej – radziła Autorka

Opowiedziała też o swoim pierwszym biograficzntm dziele, którego bohaterką uczyniła Aleksandrę Piłsudską, drugą żonę marszałka Józefa Piłsudskiego. – Zbliżał się rok 2018 i wszyscy autorzy pisali o mężczyznach, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Nikt nie pisał o kobietach, które również w różny sposób walczyły na frontach Wielkiej Wojny. Bez wątpienia jedną z takich kobiet była Aleksandra Szczerbińska a po mężu Piłsudska – mówiła Katarzyna Droga.

Z kolei powieść, która bezpośrednio opowiada o rodzinie autorki w tym i o kobietach na przestrzeni dziejów, to „Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca”.

Dwa spotkania autorskie już za nami, a kolejnych trzynaście przed nami. Biblioteki na terenie Powiatu Radomskiego odwiedzą jeszcze: Ewa Stadtmuller (Skaryszew, Kowala, Gózd, Jedlnia Letnisko, Jedlnia), Renata Piątkowska (Wierzbica Wolanów, Zakrzew), Agnieszka Frączek (Iłża, Przytyk) i bajkopisarz Pan Poeta (Jedlińsk, Jastrzębia, Pionki). Zapraszamy.

Honorowy patronat nad naszą akcją „Moc Bibliotek” sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.