Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Wystawa „Pamięć” w Radomiu

8 sierpnia 2024

Zapraszamy na wystawę „Pamięć”, do Radomia. Wernisaż 12 sierpnia 2024 r. o godz. 18 w „Łaźni” Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii, ul. Traugutta 31/33.

I Międzynarodowe Konfrontacje Graficzne „Pamięć” Iłża 2023 to inicjatywa Powiatowego Instytutu Kultury. W ubiegłym roku  Artystów grafików z całego świata poprosiliśmy o stworzenie prac związanych z pamięcią o Nieobecnych, szczególnie ze zgładzoną podczas II wojny światowej społecznością żydowską Europy. Na wystawie w PIK, jesienią 2023 r. znalazły się prace 17 artystów z Polski, Armenii, Bangladeszu, Belgii, Chin, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Węgier!!! Idea I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych „Pamięć” znalazła uznanie organizatorów 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie i została wpisana na krótką listę wystaw towarzyszących Biennale w 2023 r. Zostaliśmy też zaproszeni do udziału w kolejnej edycji Biennale, co stanowi duże wyróżnienie.

12 sierpnia, dzięki współpracy z „Łaźnią” Radomskim Klubem Środowisk Twórczych i Galerią, przy ul. Traugutta 31/33 o godz. 18 odbędzie się radomski wernisaż „Pamięci”. Termin nie jest przypadkowy, w 1942 r. od 4 do 18 sierpnia Niemcy likwidowali getto w Radomiu. Większość 30-tysięcznej żydowskiej społeczności Radomia (w 1939 r. Żydzi stanowili 30 proc. mieszkańców Radomia) trafiła do obozu zagłady w Treblince.

Na wystawie znajdziemy m.in. plakat  (wykorzystaliśmy go w zaproszeniu) Allana Frymana z Toronto. Artysta w 1969 r. ukończył Ontario College of Art. Od dzieciństwa zmaga się z chorobą, która znacznie utrudnia mu artystyczne działania, pracę. Nie poddaje się jednak. Przez lata pracował m.in. w dziale artystycznym firmy Philips Electronics, uczył plastyki w szkole średniej, przygotowywał projekty wystaw dla handlu. Obecnie Fryman, ze względu na chorobę, pracuje wyłącznie z wykorzystaniem techniki komputerowej; rysuje w tablecie. Jego cyfrowe dzieła sztuki, w limitowanych edycjach, można zakupić jako wydruki. Giclée Frymana były prezentowane na licznych indywidualnych wystawach. W swoich pracach Fryman, często porusza ważne dla niego tematy żydowskie. Jest też kuratorem Muzeum Beth Radom (Dom Radom) w Toronto (Kanada). W końcu XIX w. i w pierwszej połowie XX w. żydowscy emigranci w nowych miejscach osiedlenia zakładali związki mające przypominać im o tym skąd się wywodzą, o rodzinnych miejscowościach. Taka jest i geneza Kongregacji Beth Radom w Kanadzie Beth Radom Congregation z którą związany jest Fryman (jego babcia wyemigrowała z Radomia). Jako kurator Fryman bezustannie poszukuje pamiątek dotyczących życia imigrantów z Radomia, dba o już zgromadzone dokumenty. Dom Radom na drugim końcu świata… Prawda, jak miło brzmi? Na plakacie – babcia z Radomia.

Wernisaż ubogaci recital muzyki żydowskiej w wykonaniu Marcina Davida Króla, skrzypka z Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Zapraszamy, razem z „Łaźnią”.