Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Zabawa u „Buni”

21 lipca 2023

Hucznie obchodziliśmy dziś 125 urodziny domu w Ogród z historią – Nadrzeczna 64 w Jedlni – Letnisku. Mimo kapryśnej pogody, znów zabrakło miejsc siedzących, a w trakcie uroczystości okazało się, że PIK ma dodatkowe powody do świętowania 🙂

Ale to było popołudnie!!! I wieczór, bo 125 urodziny „Buni” czyli drewnianego, uroczego domu przeciągnęły się do późna….

Zaczęło się od nadania wilii, wybudowanej w 1898 roku przez Czesława Golczewskiego, prezydenta Radomia, imienia. Dom od dziś to „Bunia”, tak zdrobniale nazywano córkę pierwszego właściciela – Wacławę Chrzanowską, zasłużoną działaczkę społeczną i oświatową. O ponad stuletniej historii willi z jej obecnymi właścicielami Jerzy Chrzanowski, Filip Chrzanowski rozmawiał Michał Tarnowski z Radio Radom 87,7FM. To właśnie Radio Radom jest patronem medialnym „Ogrodu z historią”. W tak ważnym dla domu i jego właścicieli dniu, wśród gości nie mogło zabraknąć i Waldemar Trelka – starosta radomski, sprawującego honorowy patronat nad „Ogrodem z historią” czyli cyklem koncertów, wystaw i spotkań organizowanych przy ul. Nadrzecznej 64 przez Powiatowy Instytut Kultury, Rodzinę Chrzanowskich i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu. Starosta oraz Ewa Tkaczyk, członek Zarządu Powiatu Radomskiego dziękując właścicielom domu za ich zaangażowanie społeczne i pracę na rzecz lokalnej społeczności wręczyli Jerzemu Chrzanowskiemu medal „Zasłużony dla Powiatu Radomskiego”.

Był, jak to na urodzinach, tort i muzyka 🙂 Radek Liszewski z zespołu Weekend, tym razem, zaprezentował się solo i w całkowicie innym repertuarze, bo Mieczysława Fogga. Na werandzie domu, na domowym pianie zagrał jazzman i sędzia Krzysztof Karpiński. W latach 50 -tych XX Karpiński mieszkał przy Nadrzecznej 64 i właśnie na tym instrumencie uczył się grać. Gorąco oklaskiwano też młodą, utalentowaną artystkę Karolinę Lizer.

Okazało się też, że dodatkowe powody do świętowania, już nie tylko urodzin „Buni”, ma Renata Metzger, dyrektorka Powiatowego Instytutu Kultury. Jej wieloletnią pracę docenił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorując odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wręczył ją szef gabinetu Ministra Kacper Sakowicz. – Myślę, że to nagroda nie tylko dla mnie, ale i dla byłych i obecnych współpracowników, bo to razem pracujemy przecież nad projektami wydarzeń kulturalnych – mówiła dyrektor Metzger. Szefowa PIK podziękowała także za wsparcie działań Organizatorowi czyli władzom Powiat Radomski na czele ze starostą Waldemarem Trelką.

I tak miło skończył się dzień, który od południa straszył nas deszczem i burzami. Znów się udało 🙂🙂😀.