Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” zaprasza do udziału w III Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Przesłuchania pierwszego etapu odbędą się między innymi w Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży. Rejestracja uczestników już się rozpoczęła.

Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka powstał w 2019 roku z inicjatywy zespołu „Mazowsze”. Twórcom tego przedsięwzięcia przyświecała idea upowszechnienia wśród Polaków zarówno tych znanych, jak i rzadko wykonywanych utworów „Mazowsza”, ale również przybliżenie sylwetki patrona Konkursu. Stanisław Jopek, tenor i wieloletni członek chóru zespołu „Mazowsze” był postacią nietuzinkową.

Nie tylko z powodu pięknej barwy głosu – tenor o barytonowym zabarwieniu, ale również ze względu na swoją życiową drogę, którą odbył aby ostatecznie stać się pierwszym solistą największego zespołu narodowego w Polsce. Urodził się i wychowywał we Lwowie, skąd, jako repatriant, przybył wraz z rodzicami do Kościerzyc na Śląsku Opolskim. Tam rozpoczęła się jego artystyczna droga. Stamtąd wyruszył do zespołu „Skolimów”, a po jego rozwiązaniu w 1956 roku przywędrował do „Mazowsza” i został w zespole przez 50 lat, do końca śpiewając i występując na scenie.

W obecnym roku inaugurujemy już trzecią edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Harmonogram wydarzenia przewiduje trzy etapy. Przesłuchania pierwszej części Konkursu zostaną przeprowadzone w blisko pięćdziesięciu ośrodkach lokalnych. Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek. Na zmagania drugiego etapu zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych zostaną zaproszeni do wyznaczonych ośrodków makroregionalnych. Trzeci i zarazem ostatni etap, odbędzie się w Karolinie, siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach pod Warszawą. Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat oraz 26+ lat. Zapisy do pierwszego etapu Konkursu ruszyły 14 października 2022 r. Laureatów poznamy w październiku 2023 r. podczas Koncertu Galowego, który odbędzie się w siedzibie zespołu „Mazowsze” w Karolinie .

Powiatowy Instytut Kultury w Iłży został wybrany jako placówka kulturalna do zorganizowania i przeprowadzenia pierwszego etapu Konkursu. Rejestracja uczestników już się rozpoczęła. Jak można się zarejestrować? Wystarczy wejść na stronę internetową https://mazowsze.waw.pl/etap-i wybrać województwo mazowieckie. Wyświetlą się wówczas miejsca rejestracji w tym i miasto Iłża – Powiatowy Instytut Kultury. Zgłoszenia przyjmujemy do 6.12.2022r. Zapraszamy do udziału w Konkursie.

W Malinowym deszcz...
Skip to content