Babcia z Radomia
Na wystawie I Międzynarodowych Konfrontacji Graficznych „Pamięć” znajdziemy m.in. prace Allana Frymana z Kanady. Z naszym regionem czuje się on szczególnie związany.
Otwarcie wystawy już w najbliższą sobotę 28 października o godz. 18. Zaprezentujemy prace kilkunastu artystów z Polski, Europy, Ameryki. Wszystkich prosiliśmy, by zastanowili się jaka jest ich pamięć o społeczności żydowskiej przed 1939 r., o zbrodniach Holocaustu. Jednym z artystów, który odpowiedział na nasze zaproszenie, jest Allan Fryman z Toronto w Kanadzie. Allan, dziękujemy za akces do naszych Konfrontacji!
Artysta w 1969 r. ukończył Ontario College of Art. Od dzieciństwa zmaga się z chorobą, która znacznie utrudnia mu artystyczne działania, pracę. Nie poddaje się jednak. Przez lata pracował m.in. w dziale artystycznym firmy Philips Electronics, uczył plastyki w szkole średniej, przygotowywał projekty wystaw dla handlu. Obecnie Fryman, ze względu na chorobę, pracuje wyłącznie z wykorzystaniem techniki komputerowej; rysuje w tablecie. Jego cyfrowe dzieła sztuki, w limitowanych edycjach, można zakupić jako wydruki. Giclée Frymana były prezentowane na licznych indywidualnych wystawach. W swoich pracach Fryman, często porusza ważne dla niego tematy żydowskie. Jest też kuratorem Muzeum Beth Radom (Dom Radom) w Toronto (Kanada). W końcu XIX w. i w pierwszej połowie XX w. żydowscy emigranci w nowych miejscach osiedlenia zakładali związki mające przypominać im o tym skąd się wywodzą, o rodzinnych miejscowościach. Taka jest i geneza Kongregacji Beth Radom w Kanadzie Beth Radom Congregation z którą związany jest Fryman (jego babcia wyemigrowała z Radomia). Jako kurator Fryman bezustannie poszukuje pamiątek dotyczących życia imigrantów z Radomia, dba o już zgromadzone dokumenty.
Dom Radom na drugim końcu świata… Prawda, jak miło brzmi?
Ostatnio, Allan napisał na swoim fb, w związku z wojną w Izraelu: „40 pozbawionych głów dzieci. 260 młodych ludzi tańczy dla pokoju… zamordowani przez terrorystów. Moi nieżydowscy przyjaciele, którzy siedzą cicho i nic nie mówią, zasmucają mnie swoim milczeniem. To nie jest kwestia polityczna. To jest horror. Proszę, pokaż mi, że ci zależy”.
Przygotowując wystawę nie mogliśmy nawet przypuszczać, że stanie się ona tak aktualna. Tym bardziej Państwa zapraszamy, pokażmy, że nie jest nam wszystko jedno.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje Waldemar Trelka – starosta radomski.
Grafiki – Allan Fryman.
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, kurator – Mariusz Dański.