Ułatwienia dostępu

Skip to main content

„Galerie na Płocie” to już doskonale znane miejsca na kulturalnej mapie powiatu radomskiego.

27 czerwca 2023

W przestrzeni publicznej, w kilku, bądź nawet czasami w kilkunastu miejscach jednocześnie można spotkać „Galerie na Płocie”. Ogrodzenie biblioteki, kościoła, czy nawet prywatnej posesji to znakomite miejsce na prezentację naszych dziejów. Galerie dostępne są dla każdego wprost z ulicy i co najważniejsze czynne są całą dobę.

W Krzyżanowicach – Filia Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży już od kilkunastu dni można oglądać wystawę poświęconą wybitnemu polskiemu patriocie, dowódcy Armii Krajowej Stefanowi Roweckiemu ps. „Grot”. Na przeciwległym krańcu powiatu w Jedlińsku na ogrodzeniu przy Gminnej Bibliotece Publicznej od kilku dni dostępna jest wystawa „Mój dom. Ludność cywilna w obliczu wojen”. Wystawa ta udostępniona została nam przez Dom Spotkań z Historią przedstawia bezsens i okrucieństwo wojny a przede wszystkim niedolę zwykłego człowieka. Na wielkoformatowych planszach znajdziemy tam odniesienia zarówno do II Wojny Światowej jak i niemalże współczesnych wojen w Syrii, czy Iraku. Wojenny tragizm zamykają fotograficzne prezentacje z ciągle trwającego konfliktu w Ukrainie.

Z kolei w Zakrzewie przy współpracy z tamtejszą biblioteką i parafią pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela można obejrzeć wystawę – „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939 – 1945”. Wystawa udostępniona jest na ogrodzeniu kościoła. Jeszcze kilka dni temu w Ogrodzie z Histrorią w Jedlni – Letnisku, gdzie na prywatnej posesji gości nas rodzina Chrzanowskich znajdowała się wystawa poświęcona żołnierzom, którzy po 1944 roku nie złożyli broni i postanowili bić się do końca: „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944 – 1963”. Kilka dni temu w związku z prelekcją profesora Marka Wierzbickiego z Radomskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej otwarta została tam kolejna wystawa: „Bogu i Polsce. Harcerstwo niezależne i niepokorne w PRL”.

Nasze wystwy można znaleźć również w Przytyku. Aktualnie w „Galerii na Płocie”, pod „chmurką” i przez dwadzieścia cztery godziny na dobę można oglądać wystawę, która przedstawia życie jednego z najwybitniejszych Polaków Wincentego Witosa. Współcześnie Witos przedstawiany jest jako jeden z „ojców” polskiej niepodleglości. Natomiast na ogrodzeniu Publicznej Szkoły Podstawowej w Wierzchowinach każdy kto spragniony jest historii dostrzeże wystawę, której bohaterem jest Jan Rodowicz ps. „Anoda”.

„Galerie na Płocie” Powiatowego Instytutu Kultury powstają przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.