Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Górale w Pelagowie

16 stycznia 2024

21 stycznia (niedziela) „Staropolskie Kolędowanie” zawita do Parafia M.B Częstochowskiej w Trablicach. Zabrzmią góralskie rytmy. Hej!

Styczeń upływa w Powiatowym Instytucie Kultury pod znakiem wielkiego kolędowania. Kolejny rok z rzędy przemierzamy Powiat Radomski z koncertami, odwiedzając coraz to inne miejscowości. Za nami już występy barwnych i wzruszających Wolanianek – 6 stycznia Skaryszew, 7 stycznia Iłża. Pięknie wypadł także 14 stycznia koncert radomianki Olgi Nawary z zespołem w Małęczynie (gmina Gózd).

W najbliższą niedzielę 21 stycznia zapraszamy do kościoła w Pelagowie – Trablicach na koncert Folk Kapela „Góralska Hora” ze Szczyrku.

Hora to w tamtejszej gwarze – góra, stąd nazwa kapeli. Zespół gra góralski, żywiołowy folk, tradycyjne melodie w nowych aranżacjach. Także kolędy Góralskiej Hory zachwycają ciekawym brzmieniem i płynącą prosto z serca muzyką. Instrumentarium zespołu to: – skrzypce I, – skrzypce II, – cymbały węgierskie, – altówka, – kontrabas. Zespół Góralska Hora sięga także po oryginalne i unikatowe instrumenty góralskie takie jak: trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki. Góralska Hora to jedna z bardziej cenionych grup muzycznych z polskich gór, która jest częstym gościem na różnego rodzaju festiwalach i koncertach w całym kraju, a także poza jego granicami. Nie raz występowali też w telewizyjnych i radiowych programach.

21 stycznia, kościół w Pelagowie – Trablicach, godz. 10 – Msza św. i koncert.

Honorowy patronat nad „Staropolskim Kolędowaniem” sprawują: Bp Marek Solarczyk i Waldemar Trelka – starosta radomski

Wstęp na wszystkie koncerty – wolny.

Za pomoc w przygotowaniu „Staropolskiego Kolędowania” dziękujemy ENEA Wytwarzanie, za zaproszenie – proboszczowi, ks. Janowi Podsiadło i całej parafii.