Ułatwienia dostępu

Skip to main content

„Grot” i wojny

28 lipca 2023

W związku ze zbliżającą się rocznicą Powstania Warszawskiego zapraszamy na nowe wystawy. I oczywiście na koncert, w Ogród z historią – Nadrzeczna 64, Jedlnia – Letnisko.

W „Galerii na Płocie” przy PIK w Iłży zawisła właśnie wystawa o Stefanie Roweckim „Grocie”, Komendancie Głównym Związku Walki Zbrojnej, pierwszym Dowódcy Armii Krajowej. 30 czerwca 1943 r. generał „Grot” został aresztowany w wyniku zdrady kilku członków konspiracji, jednocześnie agentów gestapo. Trafił do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. 1 sierpnia, po wybuchu Powstania Warszawskiego, został tam zamordowany. Jego symboliczny grób znajduje się na warszawskich Powązkach.

Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

Bestialstwo Niemców podczas II wojny światowej, Powstania Warszawskiego dotykalo nie tylko walczących żołnierzy, ale i ludność cywilną. To ona ponosi ogromne ofiary podczas konfliktów zbrojnych. Tak, jest wciąż. Opowiada o tym nowa ekspozycja plenerową w Jedlni – Letnisku, przy ul. Nadrzecznej 64.

Wystawa „Mój dom. Ludność cywilna w obliczu wojen: Polska, Ukraina, Syria, Irak, Liban” zawiera zdjęcia z czasów nam współczesnych, m.in. z Charkowa, z początku napaści rosyjskiej na Ukrainę w 2022 r. i z archiwalne amerykańskich fotografów Juliena Bryana i Johna Vachona. Dawne zdjęcia pokazują m.in. zbombardowaną Warszawę w 1939 r., ruiny w jakie naszą stolicę zamienili okupanci po upadku Powstania.

Dziękujemy za użyczenie wystawy Domowi Spotkań z Historią w Warszawie.

Przypominamy, 30 lipca o godz. 18 widzimy się na koncercie w hołdzie Powstańcom Warszawskim, w „Ogrodzie z historią” w Jedlni – Letnisku, ma którym wystąpią m.in. Olga Bończyk i Maciej Miecznikowski. Wstęp wolny.

Wydarzenie powstaje dzięki współpracy z Fundacja QKultura i właścicielami „Ogrodu z historią” Rodziną Rodzina Chrzanowskich herbu Suchekomnaty.

Patronat honorowy – Waldemar Trelka – starosta radomski.