Gdzie dziewczyny z tamtych lat, jak te kwiaty? Gdzie są chłopcy z tamtych lat, dzielne chwaty? Gdzie żołnierze z tamtych lat, tam gdzie w polu krzyża znak… Na finał „Ikon Wolności” wybrzmiały właśnie patriotyczne piosenki w wyśmienitym wykonaniu grupy Lustro.

Podczas festiwalu, od 15 sierpnia przypominaliśmy osoby zasłużone dla budowania wolnej Polski, walczące o jej niepodległość. Opowiadaliśmy zarówno o bohaterach znanych z lekcji historii, takich jak choćby Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski czy Stefan Rowecki „Grot”, ale też o naszych lokalnych Ikonach Wolności – Teresie Grodzińskiej, ks. Romanie Kotlarzu czy Janie Piwniku „Ponurym”, Maksymilianie Jakubowskim.

Były koncerty, spotkania, wystawy (te można jeszcze oglądać do polowy września), filmy. Wszystko, by jak w piosence – po dziewczynach, chłopakach z tamtych lat, czas nie zatarł śladu.

Dziękujemy licznej publiczności festiwalu i wszystkim, którzy wsparli go logistycznie. Czyli bibliotekom gminnym: Jedlińska, Jastrzębi, Iłży (filia Krzyżanowice), Zakrzewa oraz parafiom pw. NMP Królowej Polski w Pionkach, Opieki św. Józefa w Jedlni – Letnisku, św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie, MB Częstochowskiej w Pelagowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. Bez Was, jak i bez współorganizatorów wydarzenia: Instytutowi Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Instytutowi Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu oraz Stowarzyszeniu Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, „Ikony Wolności” nie zaistniałyby.

Chyba nie ma już odwrotu? W 2023 r. – kolejna edycja „Ikon Wolności”.

W Malinowym deszcz...
Skip to content