Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Jedlnia, wieś miodem słynąca

20 marca 2024

JEDLNIA, WIEŚ MIODEM SŁYNĄCA: W kolejną rocznicę urodzin księdza Józefa Gackiego do królewskiej Jedlni zawitały Retrospekcje. Powiat Radomski. Pełny zapis spotkania o godzinie 17.00 na naszej stronie internetowej www.pik.radom.pl

Była to już nasza dwunasta podróż po dziejach dawnych czasów. 20 marca w pierwszy dzień astronomicznej wiosny Retrospekcje. Powiat Radomski zawitały do Jedlni. Wieś tę szczególnie upodobał sobie król Władysław Jagiełło, który w znajdującym się tu łowieckim folwarku przebywał ponad dwadzieścia razy. Zamiłowanie króla do Jedlni i okolic w tym puszczańskich lasów sprawiło, że w 1387 r. dał przywileje zwalniające okoliczną ludność z podatków i danin. W zamian mieli przekazywać miód na dwór królewski oraz dostarczać opał do folwarku, gdy władca w nim przebywał. Kilkanaście lat później w Jedlni ułożony został przywilej jedleńsko – krakowski, a córka króla Jadwiga została ogłoszona dziedziczką tronu polskiego. Dzieje wsi królewskiej Jedlnia, ale i okolicznych miejscowości ocalił od zapomnienia proboszcz miejscowej parafii ks. Józef Gacki.

O tym wszystkim opowiadali nasi goście: Danuta Szegda – Pestka ze Stowarzyszenie „Jedlnia”, Wanda Karwicka – dyrektor Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlni oraz Piotr Krakowiak – Radny Gminy Pionki. Wcześniej wszystkich gości powitała sekretarz gminnego samorządu Katarzyna Konopska. W spotkaniu oprócz lokalnego społeczeństwa uczestniczyli również uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach im. Jana Kochanowskiego oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlni. Przy tej szkole można również zwiedzać wystawę historyczną „Miejsca pamięci Powstania Styczniowego w powiecie radomskim” Dziękujemy gminnym szkołom podstawowym za tak liczne przybycie.

Współorganizatorem naszego historycznego spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Gackiego w Jedlni. Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.

Zapraszamy na godzinę 17.00 na nasza stronę www.pik.radom.pl, gdzie będzie można obejrzeć pełną relację z Retrospekcji. Powiat Radomski – „Wieś z historią”.